Mac-brugere indhyldet i falsk tryghed

En ny Symantec-undersøgelse viser at 91 pct. af Mac-brugerne føler sig mindre udsat for sikkerhedsproblemer end pc-brugere.

En ny undersøgelse viser at de fleste Mac-brugere ikke anser sig selv for at være i risikogruppen når det kommer til virus- og hackerangreb. Det er sikkerhedsvirksomheden Symantec, der sammen med bl.a. svenske Mac Pressen, har lavet undersøgelsen blandt 1.000 Mac-brugere i Norden.

Resultatet viser, at hele 91 procent af Mac-brugerne føler sig mindre udsat for sikkerhedstrusler end pc-brugere. Undersøgelsen viser også, at sikkerhed angives som en af de vigtigste grunde til at de valgte Mac.

Der findes cirka 60.000 vira, orme og trojanere som er pc-specifikke. Det tilsvarende antal for Mac er mindre end 100. Den største grund til, at der findes flere vira for Windows er, at det er den mest udbredte platform. Men det betyder ikke nødvendigvis, at Mac er sikrere end Windows.

Overgangen til Mac OS X og Unix indebærer, at betydelig flere hackere og virusskabere end tidligere har et detaljeret kendskab til kernen i Mac'ens operativsystem.

Dette faktum i kombination med, at antallet af faste opkoblinger via bredbånd øges dag for dag, gør at Mac-brugere i fremtiden alt andet lige vil være mere udsatte end tidligere, skriver nyhedstjenesten Mediamac.

Læses lige nu

    Annonceindlæg fra HP

    En AI-specialist værdsætter dokumenteret ydeevne og lokal computerkraft

    Forsker og ingeniør inden for AI Robert Luciani arbejder med det nyeste i kunstig intelligens.

    Navnenyt fra it-Danmark

    Guardsix har pr. 1. maj 2026 ansat Louise Sara Baunsgaard som Global Marketing & Communications Director. Hun skal især beskæftige sig med at positionere virksomheden som et europæisk alternativ i en tid, hvor cybersikkerhed i høj grad handler om geopolitik. Hun kommer fra en stilling som Co-Founder og CMO hos Get BOB. Hun er uddannet Ba.ling.merc fra CBS og har desuden en Mini MBA i marketing. Hun har tidligere beskæftiget sig med marketing og kommunikation i ledende nordiske roller hos bl.a. Meta og Nets. Nyt job
    Rethink Cybersecurity Advisory har pr. 1. juli 2026 ansat Michael Nyboe Engelrud som Associeret Partner & Senior Advisor. Han skal især beskæftige sig med spændingsfeltet mellem Informationssikkerhed og ansvarlig AI, Governance, Risk & Compliance og IT Beredskab. Han kommer fra en stilling som Principal Management Consultant hos Devoteam A/S. Han er uddannet AI Navigatør, certificeret i AI Transformation, Crisis Management med fundament i Computer Science. Han har tidligere beskæftiget sig med Ledelse, rådgivning, Databeskyttelse og Digital transformation. Nyt job

    Michael Nyboe Engelrud

    Rethink Cybersecurity Advisory

    Immeo har pr. 16. marts 2026 ansat Honey Arora som Senior Manager. Han kommer fra en stilling som Data Product Owner hos Centrica Energy. Nyt job

    Honey Arora

    Immeo

    Freja Egelund Grønnemose, junior automation developer hos WITRICS A/S, har pr. 16. juni 2026 fuldført uddannelsen diplomingeniør i softwareteknologi (B.Eng Software Technology) på Danmarks Tekniske Universitet - DTU. Færdiggjort uddannelse