Artikel top billede

LG: Vores Android-tablet er bedre end iPad

Sydkoreanske LG mener, at man kan fremstille en bedre tavlecomputer end iPad.

I kølvandet på den enormt succesrige iPad er der kommet mange tavlecomputere på markedet, og endnu flere er på vej, men ingen af dem ligner et seriøst alternativ til iPad. Det bliver måske anderledes snart.

Den sydkoreanske elektronik-gigant LG mener i hvert fald, at man har udviklet en tavlecomputer som er bedre end det, Apple har frembragt.

”Vores tablet er bedre end iPad,” siger LG's marketingchef for mobile enheder, Chang Ma, til avisen Wall Street Journal.

Det er lidt af en påstand, og LG mangler stadig at bevise, at man rent faktisk kan slå iPad. Den kommende Optimus tavlecomputer fra LG er baseret på Android og skulle være færdig inden årets udgang. Den har angiveligt en 10-tommers skærm.

LG har valgt at angribe iPad på det måske mest sårbare punkt. Den mobile computer er rigtig god til at konsumere medieindhold, video, musik og tekster, men det er ikke så velegnet til produktion af indhold.

Der findes dog allerede programmer til tekstbehandling og videoredigering, men iPad er ikke lige det, som man kan kalde et ”productivity device”.

Her mener sydkoreanerne altså, at man kan gøre det bedre. Den nye tavlecomputer skal gøre det lettere for brugeren at redigere dokumenter, klippe i videosekvenser eller programmere software.

”Den vil være overraskende produktiv,” lyder budskabet fra Chang Ma.

Men LG fortæller ikke, hvordan man vil realisere dette i en mobil enhed uden eksternt tastatur. Netop manglen på et rigtigt tastatur er nok årsagen til, at mange iPad-ejere stadig vil foretrække at skrive dokumenterne på en rigtig computer.

Man kan dog få et dock med et rigtigt Apple-tastatur til iPad, men så ryger mobiliteten jo.

Både Asus, Acer, Dell og mange, mange andre er på vej med tavlecomputere, men LG er indtil videre de eneste, som scorer billige point med påstanden om at være ”bedre end” iPad.




Brancheguiden
Brancheguide logo
Opdateres dagligt:
Den største og
mest komplette
oversigt
over danske
it-virksomheder
Hvad kan de? Hvor store er de? Hvor bor de?
Targit A/S
Udvikling og salg af software til business intelligence.

Nøgletal og mere info om virksomheden
Skal din virksomhed med i Guiden? Klik her

Kommende events
Computerworld Summit 2025, København – AI transforming business

Årets uomgængelige konference for dig, der er med til at træffe beslutninger om din organisations teknologiske fremtid, og vil have det samlede overblik over aktuelle tendenser i IT-branchen.

27. maj 2025 | Læs mere


Årets CIO 2025

Vi skal finde Årets CIO 2025 og den kvinde eller mand, som i et helt år kan bryste sig af at være landets bedste CIO.

03. juni 2025 | Læs mere


Computerworld Summit 2025, Aarhus – AI transforming business

Årets uomgængelige konference for dig, der er med til at træffe beslutninger om din organisations teknologiske fremtid, og vil have det samlede overblik over aktuelle tendenser i IT-branchen.

03. juni 2025 | Læs mere