Trådløse hotspots er et flop

Ifølge en ny tysk undersøgelse har offentlige trådløse hotspots i gennemsnit kun fem brugere om dagen.

En ny tysk undersøgelse viser at de fleste trådløse hotspots kun bliver brugt i meget begrænset omfang. I gennemsnit har de omkring 2.300 kommercielle, offentligt tilgængelige trådløse netværk i Tyskland kun fem brugere om dagen.

Det Videnskabelige Institut for Kommunikationstjenester, som har udarbejdet undersøgelsen, mener at forklaringen kan være, at det er for besværligt at anvende de trådløse hotspots.

Desuden er priserne på mellem 50 og 100 kr. i timen for høje, og mange brugere mener, at denne form for internet-adgang er for usikker.

Det kan kun betale sig at installere trådløse hotspots på steder, som bliver besøgt af et meget højt antal potentielle brugere, f.eks. lufthavne, konkluderer forskerne.

Det kan derimod ikke svare sig at installere betalingspligtige hotspots i restauranter eller hoteller - medmindre man ønsker at tilbyde dette som en ekstra serviceydelse.

Forskerne forventer derfor, at restauranter og hoteller vil afskaffe de besværlige afregnings-systemer og tilbyde gratis trådløst internet for at tiltrække kunder.

Netcompany A/S

Erfaren Linux Operations Engineer

Nordjylland

Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

Unified Communications specialist til IT-Operations i Cyberdivisionen

Københavnsområdet

Statens IT

ISO Informationssikkerhedskonsulenter

Københavnsområdet

Navnenyt fra it-Danmark

Pinksky ApS har pr. 1. maj 2026 ansat Jeppe Spanggaard, 29 år,  som Rådgivende konsulent, Partner. Han skal især beskæftige sig med Digitalisering med Microsoft-platformen. Han kommer fra en stilling som Microsoft 365 & SharePoint Specialist hos Evobis ApS. Nyt job

Jeppe Spanggaard

Pinksky ApS

Guardsix har pr. 1. maj 2026 ansat Louise Sara Baunsgaard som Global Marketing & Communications Director. Hun skal især beskæftige sig med at positionere virksomheden som et europæisk alternativ i en tid, hvor cybersikkerhed i høj grad handler om geopolitik. Hun kommer fra en stilling som Co-Founder og CMO hos Get BOB. Hun er uddannet Ba.ling.merc fra CBS og har desuden en Mini MBA i marketing. Hun har tidligere beskæftiget sig med marketing og kommunikation i ledende nordiske roller hos bl.a. Meta og Nets. Nyt job
WITRICS A/S har pr. 1. juli 2026 ansat Tim Meicker som Sales & Marketing Manager. Han skal især beskæftige sig med marketingstrategi, salgsaktiviteter, samt virksomhedens kommercielle vækst. Han kommer fra en stilling som projektansat hos WITRICS A/S. Han er uddannet BA (hons) Strategic Management og MBA fra Syddansk Universitet. Nyt job

Tim Meicker

WITRICS A/S

Steen Marquard,  Jabra, er pr. 15. juni 2026 udnævnt som Regional President for Norden og UK. Han er uddannet HD(O). Han beskæftiger sig med I sin nye rolle får Steen ansvar for at videreudvikle salget af virksomhedens professionelle lyd- og videoløsninger, samt styrke samarbejdet med channel teams og partnere på tværs af regionen. Udnævnelse