Microsoft taber monopol-appel i Sydkorea

Microsoft har lidt endnu et nederlag med Windows, denne gang er det konkurrencemyndighederne i Sydkorea, der har tvunget Softwaregiganten i knæ.

Microsoft sender en specialversion af Windows på markedet i Sydkorea. Det sker for at opfylde de krav som konkurrencemyndighederne har stillet virksomheden, det skriver netavisen digi.no.

I 2001 begyndte Microsofts monopolkamp i Sydkorea. Den lokale konkurrent, Daum indklagede virksomheden for monopolbrud. Ifølge Daum brugte Microsoft deres dominerende stilling til at holde konkurrenterne ude i kulden.

Daums kamp fik konkurrencemyndighederne i Sydkorea til at kigge nærmere på Microsoft. Sidenhen Daum og Microsoft indgået forlig, men Microsoft har ikke haft held til at stoppe konkurrencemyndighederne.

I december 2005 blev Microsoft idømt en bøde på 33 milliarder Won, svarende til 202 millioner danske kroner og samtidig blev it-giganten pålagt at sende flere forskellige versioner af Windows på markedet.

Microsoft ankede den oprindelige dom, men også appel-domstolen dømte til fordel for konkurrencemyndighederne.

Senest den 24. august i år skal virksomheden have en ny version af windows klar, ellers kan softwaregiganten se frem til nye bøder.

I den skrabede version af operativsystemet skal Microsoft pille messenger og medieafspilleren ud. Samtidig skal producenten give plads til links til konkkurentenes tjenester.

Sydkorea er blandt Microsofts ti største markeder og dommen et hårdt slag. Undervejs i sagen har Microsoft truet med helt at forlade Sydkorea.

Nu bøjer virksomheden sig så for kravene, men samtidigt har Microsoft allerede afsendt endnu en anke til en højere retsinstans.




Brancheguiden
Brancheguide logo
Opdateres dagligt:
Den største og
mest komplette
oversigt
over danske
it-virksomheder
Hvad kan de? Hvor store er de? Hvor bor de?
Fiftytwo A/S
Konsulentydelser og branchespecifikke softwareløsninger til retail, e-Commerce, leasing og mediebranchen.

Nøgletal og mere info om virksomheden
Skal din virksomhed med i Guiden? Klik her

Kommende events
Computerworld Cloud & AI Festival 2025

Glæd dig til to dage, hvor du kan netværke med over 2.400 it-professionelle, møde mere end 50 it-leverandører og høre indlæg fra +90 talere. Vi sætter fokus på emner som AI; infrastruktur, compliance, sikkerhed og løsninger for både private og offentlige organisationer.

17. september 2025 | Læs mere


IT og OT i harmoni: Sikring uden at gå på kompromis med effektiviteten

IT og OT smelter sammen – men med risiko for dyre fejl. Få metoder til sikker integration med ERP, kundesystemer og produktion. Tilmeld dig og få styr på forskellene og faldgruberne.

24. september 2025 | Læs mere


NIS2: Vi gør status efter tre måneder og lærer af erfaringerne

Vær med, når vi deler oplevelser med implementering af NIS2 og drøfter, hvordan du undgår at gentage erfaringerne fra GDPR – og særligt undgår kostbar overimplementering.

30. september 2025 | Læs mere