Små virksomheder har ikke styr på deres data

Kun en fjerdedel af de små virksomheder har klassificeret deres data, viser ny undersøgelse.

De fleste små virksomheder har ikke sorteret deres informationer efter kategorier som følsomhed, tilgængelighed og sikkerhed. Kun en fjerdedel af de små virksomheder har klassificeret deres data. Det viser IDC's undersøgelse om informationslagring i de fire nordiske lande.

Blandt de store virksomheder er det to tredjedele, som allerede har klassificeret deres information.

»Det er nu virksomheder og organisationer skal gå i gang med at klassificere deres data. IDCs undersøgelse viser, at IT-leverandører, der beskæftiger sig med information lifecycle management så som EMC, sammen med Documentum og Legato, har en stor opgave foran sig med at informere om betydningen af at klassificere den elektroniske information,« siger IDC-konsulent Anders Elbak.

Hvis data ikke er klassificeret kan virksomheden blive tvunget til at gemme alle data i unødvendigt dyre datalagre, og man kan risikere at miste værdifulde data, fordi det ikke er muligt at skelne mellem vigtige og mindre vigtige informationer.

»Klassifikation af data er en forudsætning for at virksomheder og organisationer kan automatisere lagring af information og finde frem til billigste, bedst egnede lagringsmedie. Kun derved kan virksomheder gøre sig forhåbninger om at kunne styre omkostningerne til lagring i fremtiden,« siger Kurt Bager, adm. direktør i EMC.




Brancheguiden
Brancheguide logo
Opdateres dagligt:
Den største og
mest komplette
oversigt
over danske
it-virksomheder
Hvad kan de? Hvor store er de? Hvor bor de?
Advania Danmark A/S
Hardware, licenser, konsulentydelser

Nøgletal og mere info om virksomheden
Skal din virksomhed med i Guiden? Klik her

Kommende events
Cyber Security Summit 2025: Her er truslerne – og sådan beskytter du dine kritiske data

Deltag og få værktøjer til at beskytte din virksomhed mod de nyeste cybertrusler med den rette viden og teknologi.

19. august 2025 | Læs mere


Cyber Security Summit 2025 i Jylland

Deltag og få værktøjer til at beskytte din virksomhed mod de nyeste cybertrusler med den rette viden og teknologi.

21. august 2025 | Læs mere


AI i det offentlige: Potentiale, erfaringer og krav

Hør erfaringerne med at anvende AI til at transformere og effektivisere processer i det offentlige – og med at sikre datakvalitet, governance og overholdelse af retningslinjer.

27. august 2025 | Læs mere