Microsoft opretter 5.000 nye stillinger

Softwaregiganten har planer om at ansætte 5.000 nye medarbejdere og forøge sit udviklingsbudget med 20 pct. i det kommende år.

På et analytikermøde i sidste uge kunne Bill Gates fortælle at Microsofts budget til forskning og udvikling skal øges fra 4,3 mia. dollar sidste år til 5,2 mia. dollar i det indeværende regnskabsår.

Han kunne samtidig fortælle at firmaet vil ansætte mindst 5.000 nye medarbejdere, hvilket betyder at Microsofts samlede medarbejdertal runder 50.000.

Microsoft oplyser at der er solgt 46 millioner eksemplarer af Windows XP siden lanceringen for ni måneder siden, og det skulle være mere end noget andet Windows-produkt i et tilsvarende tidsrum.

Windows XP kommer senere i år i tre nye specialudgaver, Windows Media Center til hybrid-enheder som sammensmelter pc- og tv-funktioner, Windows Power Smart Display til fladskærms-pc'er og en Tablet PC-udgave til mobile enheder.

Den næste store opdatering til Windows, med kodenavnet "Longhorn", kommer tidligst i 2004.




Brancheguiden
Brancheguide logo
Opdateres dagligt:
Den største og
mest komplette
oversigt
over danske
it-virksomheder
Hvad kan de? Hvor store er de? Hvor bor de?
Targit A/S
Udvikling og salg af software til business intelligence.

Nøgletal og mere info om virksomheden
Skal din virksomhed med i Guiden? Klik her

Kommende events
Cyber Security Summit 2025: Her er truslerne – og sådan beskytter du dine kritiske data

Deltag og få værktøjer til at beskytte din virksomhed mod de nyeste cybertrusler med den rette viden og teknologi.

19. august 2025 | Læs mere


Cyber Security Summit 2025 i Jylland

Deltag og få værktøjer til at beskytte din virksomhed mod de nyeste cybertrusler med den rette viden og teknologi.

21. august 2025 | Læs mere


AI i det offentlige: Potentiale, erfaringer og krav

Hør erfaringerne med at anvende AI til at transformere og effektivisere processer i det offentlige – og med at sikre datakvalitet, governance og overholdelse af retningslinjer.

27. august 2025 | Læs mere