SAP tror ikke på cloud-ERP til store kunder

Cloud er for usikkert og bøvlet for vores store virksomhedskunder, siger SAP-chef.

Store virksomheder og ERP i skyen? Den sammenspaltning sker ikke i nær fremtid!

Sådan er budskabet for ERP-mastodonten SAP ved konferencen SAP World denne uge. Mens mange snakker om fordele ved cloud, nem skalering, generelt god oppetid og stordriftsfordele, forventer den tyske it-gigant ikke, at deres store kunder vil placere deres Enterprise Ressource Planning-systemer i eksterne datacentre.

"Der er elementer af cloud-teknologien, som store virksomheder vil køre, men det er generelt ikke kritiske applikationer," siger Ian Anstey, chef for SAP's Business ByDesign on-demand software-linje, i et interview med det britiske it-medie V3.co.uk.

Virksomhedens ERP-tilbud i skyen, Business ByDesign, er derfor primært tiltænkt mellemstore virksomheder. Løsningen fungerer som Software-as-a-Service (SaaS), hvor SAP står for driften. Det er altså primært "mid-market", som vil bruge SaaS-tilbudet til finans-, personaledata-, supply chain management, forretningsanalyse og compliance management-systemer, vurderer SAP.

"Der er for store risici og kompleksitet for store virksomheder i at flytte forretningskritiske applikationer i skyen. Det er ikke bevidst, at det vil virke, og der vil gå noget tid, før de vil overveje at køre hele virksomheden i skyen," siger Ian Anstey.

Han nævner desuden, at mange store virksomheder i forvejen har investeret store beløb i deres lokalt driftede ERP-løsninger, og at det vil kræve mange kræfter blot at flytte systemerne til skyen.

Tidligere har også LEGOs CIO, Henrik Amsinck, over for ComON udtrykt stærk skepsis over for at lægge legetøjskoncernens store it-systemer i skyen.

”Den offentlige sky kan ganske enkelt ikke levere den samlede pakke af enterprise software services, som en virksomhed som LEGO-koncernen efterspørger. Vi kan med andre ord ikke erstatte LEGO enterpriseplatformen med en komposition af software-as-a-service-ydelser fra den offentlige sky. Vores specieltkonfigurerede SAP, Microsoft, Oracle og ATG platforme med end-to-end procesunderstøttelse kan slet ikke skabes med de nuværende softwaretilbud i skyen. Google Docs og Salesforce.com er spændende software-as-service-løsninger, der bærer løftet om en spændende fremtid for skyen - men altså også meget tidlige forårstegn på denne front,” sagde Henrik Amsinck til ComON.

Computerworld Events

Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

Sikkerhed | København

Strategisk It-sikkerhedsdag 2026 - København

Få overblik over cybersikkerhedens vigtigste teknologier, trusler og strategiske valg. Hør skarpe oplæg om AI-risici, forsvar, compliance og governance. Vælg mellem to spor og styrk både indsigt og netværk. Deltag i København 20. januar.

Andre events | København

Executive Conversations: Fra hype til afkast – her er vinderne af AI-ræset

Få et klart overblik over AI’s reelle effekt i danske virksomheder. Arrangementet giver unge talenter og ambitiøse medarbejdere viden, der løfter karrieren, skærper beslutninger og gør dig klar til at præge den digitale udvikling. Læs mere og...

Sikkerhed | Aarhus C

Strategisk It-sikkerhedsdag 2026 - Aarhus

Få overblik over cybersikkerhedens vigtigste teknologier, trusler og strategiske valg. Hør skarpe oplæg om AI-risici, forsvar, compliance og governance. Vælg mellem tre spor og styrk både indsigt og netværk. Deltag i Aarhus 22. januar.

Se alle vores events inden for it

Navnenyt fra it-Danmark

Norriq Danmark A/S har pr. 1. oktober 2025 ansat Huy Duc Nguyen som Developer ERP. Han skal især beskæftige sig med at bidrage til at udvikle, bygge og skræddersy IT-løsninger, der skaber vækst og succes i vores kunders forretninger. Han kommer fra en stilling som Software Developer hos Navtilus. Han er uddannet i bioteknologi på Aalborg University. Nyt job

Huy Duc Nguyen

Norriq Danmark A/S

Norriq Danmark A/S har pr. 1. oktober 2025 ansat Rasmus Stage Sørensen som Operations Director. Han kommer fra en stilling som Partner & Director, Delivery hos Impact Commerce. Han er uddannet kandidat it i communication and organization på Aarhus University. Han har tidligere beskæftiget sig med med at drive leveranceorganisationer. Nyt job

Rasmus Stage Sørensen

Norriq Danmark A/S

Circle Of Bytes ApS har pr. 1. maj 2025 ansat Jeanette Kristiansen som Account Manager. Hun skal især beskæftige sig med at opbygge og styrke relationer til kunder og samarbejdspartnere, samt sikre det rette match mellem kunder og konsulenter. Nyt job

Jeanette Kristiansen

Circle Of Bytes ApS

Netip A/S har pr. 15. september 2025 ansat Jimmi Overgaard som Key Account Manager ved netIP's kontor i Viborg. Han kommer fra en stilling som Sales Executive hos Globalconnect A/S. Nyt job

Jimmi Overgaard

Netip A/S