Samsung og Panasonic løber fra europæisk garanti

Parallel-importører, der vil bruge producenternes europæiske garanti, bliver afvist af Samsung og Panasonic.

Producenter som Samsung og Panasonic lover slutkunder en europæisk garanti, hvor kunderne kan få udført reparationer i deres hjemland, uanset i hvilket land varen er købt.

Når forhandlerne importerer et fladskærms-tv fra Panasonic eller Samsung, ligger der et garantibevis sammen med varen.

I kasserne med Samsung-produkter ligger der en »Europæisk garanti«, mens kunderne hos Panasonic får en »Pan European Guarantee«.

Men garantierne gælder ikke for parallelimporterede varer, siger producenterne, som i stedet henviser importørerne til at sende varen til reparation i det oprindelige købsland.

Det er en urimelig forskelsbehandling, siger en række forhandlere, som mener, at producenterne på den måde løber fra deres produktansvar.

Hos Panasonic fastholder nordisk servicechef Jan Sigfridsson, at parallelimportørerne ikke har ret til at udnytte garantien. Den paneuropæiske garanti er en »konsumentgaranti«, der ikke gælder for forhandlerne, siger han.

»De forhandlere, der handler hos Panasonic Nordic, får en serviceaftale med os, når de køber. Hvis forhandleren køber fra et andet Panasonic-selskab, må de sikre sig ved at indgå nogle aftalevilkår, som dækker dem,« siger Jan Sigfridsson.

Hos Salgsbutikken i Roskilde, der parallelimporterer Samsung-telefoner, siger direktør Thomas Schaltz, at Samsungs praksis betyder øgede udgifter for forhandlerne, når de parallel-importerede varer skal sendes til reparation i udlandet.

»Samsung løber fra deres produktansvar, og bruger den manglende garanti til at holde deres priser kunstigt oppe i Danmark,« siger Thomas Schaltz.

Computerworld Events

Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

It-løsninger | København Ø

Automatisering med Copilot & Agentic AI

Høst viden og erfaringer fra andre om, hvordan Copilot og Agentic AI i praksis kan skabe værdi og fleksibilitet i din organisation.

Sikkerhed | Online

Erfaringer fra frontlinjen: Sådan ændrer trusselsbilledet sig

Kort og fokuseret digitalt event: Erfaren frontkæmper fra den digitale sikkerhedsverden giver dig overblik og konkrete anbefalinger til det aktuelle trusselsbillede.

Andre events | Valby

CIO Challenges: Teknologi, transformation og ledelse der flytter forretningen

Hvordan moderniseres en it-platform uden legacy? Hvordan skaber man nye AI‑ og cloud‑drevne forretningsmodeller – uden at miste medarbejdere eller brugere undervejs? På CIO Challenges 2025 får du hands‑on erfaringer fra fire danske CIO’er, der...

Se alle vores events inden for it

Navnenyt fra it-Danmark

Signifly har pr. 1. august 2025 ansat Morten Eskildsen som UX Lead. Han skal især beskæftige sig med styrke bureauets kompetencer inden for UX og digital strategi i konsulentteamet og arbejde på tværs af alle afdelinger. Han kommer fra en stilling som CDO, UX & Digital Strategy Consultant hos Zupa. Nyt job

Morten Eskildsen

Signifly

Signifly har pr. 1. august 2025 ansat Anders Kirk Madsen som Tech Lead. Anders skal især beskæftige sig med at hjælpe Signiflys offentlige og private kunder med at styrke forretningen gennem teknisk solide løsninger. Anders kommer fra en stilling som Business Architect hos SOS International. Nyt job
Norriq Danmark A/S har pr. 1. september 2025 ansat Ahmed Yasin Mohammed Hassan som Data & AI Consultant. Han kommer fra en stilling som selvstændig gennem de seneste 3 år. Han er uddannet cand. merc. i Business Intelligence fra Aarhus Universitet. Nyt job

Ahmed Yasin Mohammed Hassan

Norriq Danmark A/S

Norriq Danmark A/S har pr. 1. september 2025 ansat Birthe Kamstrup som Data & AI Consultant. Hun skal især beskæftige sig med at optimere datadrevne beslutningsprocesser til glæde for Norriq's kunder. Hun kommer fra en stilling som Teamlead/Senior Insight Specialist hos CompanYoung. Hun er uddannet i sociologi og har en bachelor i erhvervsøkonomi på Aarhus universitet. Nyt job

Birthe Kamstrup

Norriq Danmark A/S