Columbus vokser og taber

Columbus IT tabte 4,4 millioner kroner på driften i første kvartal, mens omsætningen voksede med 29 procent.

Ifølge koncernchef Michael Gaardboe har Columbus succes med salget af egenudviklede brancheløsninger verden over.

Også det danske datterselskab øgede salget i første kvartal. Alligevel måtte Columbus IT atter notere sig for et tab. EBITDA (driftsresultatet) blev på minus 4,4 millioner kroner, mens resultatet før skat blev et tab på 8,4 millioner kroner.

Sidstnævnte skal sammenlignes med et minus på 2,5 millioner kroner i første kvartal 2005.

Trods de negative tal fastholder Columbus forventningerne til hele året. Selskabet regner med at komme ud af 2006 med et resultat før skat på 10-15 millioner kroner.

I 2005 fik Columbus for første gang siden 1999 et positivt resultat før skat - nærmere betegnet 1,2 millioner kroner.

Columbus har nyligt etableret sig i Dubai gennem et associeret selskab og er i gang med at etablere et datterselskab i Chile.




Brancheguiden
Brancheguide logo
Opdateres dagligt:
Den største og
mest komplette
oversigt
over danske
it-virksomheder
Hvad kan de? Hvor store er de? Hvor bor de?
Fiftytwo A/S
Konsulentydelser og branchespecifikke softwareløsninger til retail, e-Commerce, leasing og mediebranchen.

Nøgletal og mere info om virksomheden
Skal din virksomhed med i Guiden? Klik her

Kommende events
AI i det offentlige: Potentiale, erfaringer og krav

Hør erfaringerne med at anvende AI til at transformere og effektivisere processer i det offentlige – og med at sikre datakvalitet, governance og overholdelse af retningslinjer.

27. august 2025 | Læs mere


Computerworld Cloud & AI Festival 2025

Med den eksplosive udvikling indenfor cloud & AI er behovet for at følge med og vidensdeling større end nogensinde før. Glæd dig til to dage, hvor du kan netværke med over 2.400 it-professionelle, møde mere end 50 it-leverandører og høre indlæg fra +90 talere. Vi sætter fokus på emner som AI; infrastruktur, compliance, sikkerhed og løsninger for både private og offentlige organisationer.

17. september 2025 | Læs mere


IT og OT i harmoni: Sikring uden at gå på kompromis med effektiviteten

IT og OT smelter sammen – men med risiko for dyre fejl. Få metoder til sikker integration med ERP, kundesystemer og produktion. Tilmeld dig og få styr på forskellene og faldgruberne.

24. september 2025 | Læs mere