Så kommer Eee Phone

Asus satte gang i netbook-bølgen. Nu er firmaet sandsynligvis på vej til at lancere en endnu mere mobil enhed. En Eee Phone?

Ved den igangværende elektronikmesse i Las Vegas, CES, er der dukket en interessant nyhed op.

Johnny Shih, der er administrerende direktør for Asus, har udtalt, at firmaet er i færd med at lave en endnu mere mobil computer - end Asus Eee-pc'en, der var med til at få verdens øjne op for ultramobile computere.

Der er ifølge ham tale om et produkt, der skal være let at anvende, som kan spille MP3'ere, indeholde GPS, fungere som en PDA, tilbyde mobilt tv, og så må produktet ikke være større, end at det kan være i en bukselomme.

Da Asus allerede er medlem er den såkaldte Open Handset Alliance, så er der meget det tyder på, at det pågældende produkt kommer til at køre på Android-styresystemet.

Johnny Shih lægger da heller ikke skjul på, at der er seriøse overvejelser oppe, om at implementere Android på en Eee-pc eller en Eee Phone.

Shih sagde desuden, at man var imponeret over Apples succes med iPhone men at det kommende produkt har sine egne revolutionerende funktioner, og at det ikke kommer i direkte konkurrence med iPhone.




Brancheguiden
Brancheguide logo
Opdateres dagligt:
Den største og
mest komplette
oversigt
over danske
it-virksomheder
Hvad kan de? Hvor store er de? Hvor bor de?
itm8 A/S
Outsourcing, hosting, decentral drift, servicedesk, konsulentydelser, salg og udleje af handelsvarer, udvikling af software.

Nøgletal og mere info om virksomheden
Skal din virksomhed med i Guiden? Klik her

Kommende events
Computerworld Cloud & AI Festival 2025

Med den eksplosive udvikling indenfor cloud & AI er behovet for at følge med og vidensdeling større end nogensinde før. Glæd dig til to dage, hvor du kan netværke med over 2.400 it-professionelle, møde mere end 50 it-leverandører og høre indlæg fra +90 talere. Vi sætter fokus på emner som AI; infrastruktur, compliance, sikkerhed og løsninger for både private og offentlige organisationer.

17. september 2025 | Læs mere


IT og OT i harmoni: Sikring uden at gå på kompromis med effektiviteten

IT og OT smelter sammen – men med risiko for dyre fejl. Få metoder til sikker integration med ERP, kundesystemer og produktion. Tilmeld dig og få styr på forskellene og faldgruberne.

24. september 2025 | Læs mere


NIS2: Vi gør status efter tre måneder og lærer af erfaringerne

Vær med, når vi deler oplevelser med implementering af NIS2 og drøfter, hvordan du undgår at gentage erfaringerne fra GDPR – og særligt undgår kostbar overimplementering.

30. september 2025 | Læs mere