Google gemmer oplysninger for længe

Google er kommet i modvind i Europa i forbindelse med søgninger på nettet. En gruppe under EU mener, at Google gemmer indsamlede oplysninger i for lang tid.

En rådgivende gruppe i EU har kontaktet Google omkring selskabets politik om personlige oplysninger, fordi søgegiganten gemmer oplysninger om søgninger i flere år.

Kritikken kommer fra Artikel 29-gruppen under EU, der er en gruppe af eksperter indenfor databeskyttelse. De mener ikke, at Googles politik på området falder indenfor rammerne af EUs standarder for databeskyttelse.

Google har bekræftet, at de allerede tidligere har modtaget et brev fra en databeskyttelsesgruppe i Norge, der også har en repræsentant i Artikel 29-gruppen. Endnu et brev ventes på vej fra selve EU-kommissionen på vegne af Artikel 29-gruppen, skriver netavisen MarketWatch.com, der har talt med en anonym kilde.

Google kan stå til en bøde, hvis EU konkluderer, at firmaet har overtrådt reglerne om databeskyttelse.

Google er kommet i Artikel 29-gruppens søgelys, efter selskabet for nyligt købte netreklamefirmaet DoubleClick for over 17 milliarder kroner.

Nicole Wong, selskabsrådgiver for Google, skriver i et svar til MarketWatch.com, at selskabet mener, at deres seneste ændringer til logfiler vil imødekomme de bekymringer, som beskrives i det norske brev. Desuden beskriver hun, hvordan Google jævnligt taler med europæiske lovgivere og forbrugergrupper for at tage hensyn til deres feedback.

DoubleClick fører omfattende data om annoncekampagner på internettet, hvilket inkluderer, hvem der klikker på hvilke bannere og hvor ofte. Sammen med Google har det skabt en kombination, der blandt andet har fået konkurrenter som Microsoft til at anklage Google for monopolisering. Men private grupper har nu også meldt sig blandt kritikerne, og også i USA er myndighederne blevet bedt om at se på Googles dominerende position på det netbaserede reklamemarked.

Følg med i ComONs fokus om Google og deltag i debatten.

Læses lige nu

    KMD A/S

    Teknisk Projektleder

    Nordjylland

    Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    Cyberdivisionen søger Exchange driftskonsulenter

    Københavnsområdet

    Navnenyt fra it-Danmark

    ChangeGroup ApS har pr. 12. januar 2026 ansat Morten Benn som Administrerende direktør. Han kommer fra en stilling som Partner hos Nosco. Nyt job

    Morten Benn

    ChangeGroup ApS

    Lector ApS har pr. 5. januar 2026 ansat Per Glentvor som Seniorkonsulent i LTS-gruppen. Per skal især beskæftige sig med med videreudvikling af Lectors løsning til automatisering og forenkling af toldprocesser. Per kommer fra en stilling som freelancekonsulent. Per har tidligere beskæftiget sig med løsninger indenfor trading, løsninger til detail, mobil samt logistik. Nyt job

    Per Glentvor

    Lector ApS

    Norriq Danmark A/S har pr. 8. december 2025 ansat Niko Phonekeo som Digital Marketing Manager. Han skal især beskæftige sig med Primært NORRIQs marketing tech stack, digitale kampagneudvikling SEO og lead management. Han kommer fra en stilling som Nordic Marketing Director. Nyt job

    Niko Phonekeo

    Norriq Danmark A/S