Efter anholdelsen af tyske Sven Jaschan sidste fredag er mindst to nye varianter af Sasser-ormen dukket op på nettet. Den seneste ormevariant, Sasser.F, blev opdaget tirsdag formiddag.
Det spanske sikkerhedsfirma Panda Software advarede allerede lørdag om, at nye varianter af Sasser fortsætter med at sprede sig. Panda-chef Luis Corrons mener, at det må være en gruppe af programmører, som står bag Sasser.
Men det afviser den danske sikkerhedsekspert Peter Kruse. Han betegner den seneste ormevariant Sasser.F som et »hack«, der ikke nødvendigvis er fremstillet af den oprindelige ormeprogrammør.
»Det vil sige at man med stor sandsynlighed blot har ændret i koden ved hjælp af en hex-editor og efterfølgende pakket den med en PE-pakker. E-varianten derimod er kompileret den 3. maj. Det fremgår af PE-headeren, og det er altså et par dage før den unge mand blev anholdt,« siger Peter Kruse til ComON.
Han mener dog, at de mange varianter af internet-ormen Netsky - som er spredt på nettet i ikke færre end 28 forskellige versioner - er programmeret af mere end en person.
Det tyske politi fastholder, at Sven Jaschan har været alene om at programmere Sasser og Netsky.
Politiet oplyser at den 18-årige skabte E-varianten for at rette op på den skade, som var forvoldt af de fire tidligere versioner - men resultatet var, at ormen udrettede endnu større skade.