Dansk-produceret bærbar med på Centrino-bølgen

Danske Zepto er en af de første producenter af bærbare computere, der kan præsentere en model med Intels nye Centrino-teknologi.

Den danske producent af bærbare computere, Zepto, vil bruge Intels nye Centrino-teknologi til at slå deres navn fast på det danske marked.

Derfor er Zepto allerede i starten af næste måned klar med deres nye model, Znote 4100, med Centrino-teknologien indbygget i form af en 1,3 GHz Pentium-M processor, chipsæt og en trådløs netværksteknologi, som svarer til IEEE 802.11-standarden

- Det er vigtigt for os at signalere, at vi er med helt fremme, siger Zepto's direktør Lasse Frost til ComON.

Dermed følger det lille danske firma lige i hælene på Dell, der i de kommende dage er klar med deres modeller med Centrino-teknologien, der blev præsenteret af Intel på Cebit-messen i Hannover i dag.

Tests af den nye Centrino-teknologi har, ifølge Lasse Frost, vist at en 1,3 GHz processor med Centrino svarer til en 2,2 GHz Intel Pentium 4 processor.

Firmaet, der har knapt et halvt år på bagen, udfordrer de etablerede producenter af bærbare maskiner ved at samle maskinerne her i landet. Det er med til at sikre, at de hele tiden kan følge med prisudviklingen på komponenterne og ikke brænder inde med en masse computere, de taber penge på at sælge, fordi indmaden er raslet ned i pris.

Bag Zepto står de to brødre Lasse og Per Frost, der i 1988 startede IT-distributøren EET Nordic. I 2001 sagde de farvel til IT-branchen og solgte deres andel af EET.
Efter et par år med andre projekter er de nu tilbage i branchen.

Zepto forventer at den nye Znote 4100 vil kunne købes for omkring 13.000 kr.

Læses lige nu

    Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    Stærk sagsbehandler til støtte for Kapacitetsmanager og egen portefølje

    Københavnsområdet

    Digitaliseringsstyrelsen

    Systemforvalter til borger.dk

    Københavnsområdet

    Computerworld Events

    Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

    Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
    Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
    Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
    Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

    Sikkerhed | Online

    Cyber Briefing: AI kan udnytte dine VPN‑svagheder og lække dine data på sekunder

    AI-agenter arbejder konstant og i maskinhastighed. Klassiske VPN-modeller mister overblik, kontrol og sporbarhed. Hør hvordan adgang, handlinger og automatisering sikres i en AI-drevet virkelighed. Tilmeld dig nu

    Digital transformation | København

    Roundtable: Fra legacy til AI – de strategiske valg for digitale ledere

    Legacy-systemer bremser mange AI-ambitioner. Digitale ledere skal vælge platform, tempo og arkitektur. Computerworld samler CIO’er og CTO’er til lukket roundtable om vejen fra legacy til AI-parat forretning. Få perspektiver fra COWI og del...

    Infrastruktur | København

    Cloud & infrastruktur 2026: AI, afhængighed og digital handlefrihed

    Cloud er strategisk infrastruktur og fundament for AI, drift og innovation. Geopolitik og regulering ændrer leverandørvalg og dataplacering. Computerworld samler beslutningstagere om afhængighed, europæiske alternativer og digital handlefrihed.

    Se alle vores events inden for it

    Navnenyt fra it-Danmark

    Immeo har pr. 1. februar 2026 ansat Claes Justesen som Principal. Han kommer fra en stilling som Director hos Valtech. Nyt job
    Renewtech ApS har pr. 15. marts 2026 ansat Per Forberg som Account Manager for Sustainable Relations. Han skal især beskæftige sig med etablere nye partnerskaber med henblik på ITAD og sourcing kontrakter med hostingvirksomheder og strategiske slutbrugere. Han kommer fra en stilling som Nordic Key Account Manager hos Tesa. Han er uddannet hos Lund University og har en MBA i Management. Han har tidligere beskæftiget sig med at styrke salgsaktiviteter og partnerskaber på tværs af nordiske markeder. Nyt job

    Per Forberg

    Renewtech ApS

    Netip A/S har pr. 1. februar 2026 ansat Henrik Mejnhardt Nielsen som ny kollega til Product Sales Teamet i Herlev. Han kommer fra en stilling som Business Development Manager hos Arrow. Nyt job
    Immeo har pr. 1. februar 2026 ansat Patricia Oczki som Marketing Manager. Hun kommer fra en stilling som Head of Marketing and Communication hos Coach Solutions. Nyt job