Dansk-produceret bærbar med på Centrino-bølgen

Danske Zepto er en af de første producenter af bærbare computere, der kan præsentere en model med Intels nye Centrino-teknologi.

Den danske producent af bærbare computere, Zepto, vil bruge Intels nye Centrino-teknologi til at slå deres navn fast på det danske marked.

Derfor er Zepto allerede i starten af næste måned klar med deres nye model, Znote 4100, med Centrino-teknologien indbygget i form af en 1,3 GHz Pentium-M processor, chipsæt og en trådløs netværksteknologi, som svarer til IEEE 802.11-standarden

- Det er vigtigt for os at signalere, at vi er med helt fremme, siger Zepto's direktør Lasse Frost til ComON.

Dermed følger det lille danske firma lige i hælene på Dell, der i de kommende dage er klar med deres modeller med Centrino-teknologien, der blev præsenteret af Intel på Cebit-messen i Hannover i dag.

Tests af den nye Centrino-teknologi har, ifølge Lasse Frost, vist at en 1,3 GHz processor med Centrino svarer til en 2,2 GHz Intel Pentium 4 processor.

Firmaet, der har knapt et halvt år på bagen, udfordrer de etablerede producenter af bærbare maskiner ved at samle maskinerne her i landet. Det er med til at sikre, at de hele tiden kan følge med prisudviklingen på komponenterne og ikke brænder inde med en masse computere, de taber penge på at sælge, fordi indmaden er raslet ned i pris.

Bag Zepto står de to brødre Lasse og Per Frost, der i 1988 startede IT-distributøren EET Nordic. I 2001 sagde de farvel til IT-branchen og solgte deres andel af EET.
Efter et par år med andre projekter er de nu tilbage i branchen.

Zepto forventer at den nye Znote 4100 vil kunne købes for omkring 13.000 kr.




Brancheguiden
Brancheguide logo
Opdateres dagligt:
Den største og
mest komplette
oversigt
over danske
it-virksomheder
Hvad kan de? Hvor store er de? Hvor bor de?
Konica Minolta Business Solutions Denmark A/S
Salg af kopimaskiner, digitale produktionssystemer og it-services.

Nøgletal og mere info om virksomheden
Skal din virksomhed med i Guiden? Klik her

Kommende events
IT og OT i harmoni: Sikring uden at gå på kompromis med effektiviteten

IT og OT smelter sammen – men med risiko for dyre fejl. Få metoder til sikker integration med ERP, kundesystemer og produktion. Tilmeld dig og få styr på forskellene og faldgruberne.

24. september 2025 | Læs mere


NIS2: Vi gør status efter tre måneder og lærer af erfaringerne

Vær med, når vi deler oplevelser med implementering af NIS2 og drøfter, hvordan du undgår at gentage erfaringerne fra GDPR – og særligt undgår kostbar overimplementering.

30. september 2025 | Læs mere


Ledelse og AI: Sådan transformerer teknologien lederskabet

Her er chancen for at netværke med andre ledere, der håndterer store transformationer med udgangspunkt i it. Hør blandt andet om, hvordan AI revolutionerer forandringsledelse og organisatorisk udvikling.

02. oktober 2025 | Læs mere