Google tilbyder nu mobilnumre

Google begiver sig nu for alvor ind i telefonbranchen. Med et mobilnummer hos Google kan du nemlig gratis samle mobiltelefon, hjemmetelefoner og andre telefoner på et nummer, som man så kan ringes op på. Men stadig ikke i Danmark.

Under overskriften Google Voice vil Google sørge for, at vi kun har brug for et telefonnummer resten af livet.

Man vælger et nummer hos Google Voice, som man oplyser til sine venner.

Google-nummeret vælger man så herefter at koble videre til det andet nummer, hvor du gerne vil nås, uanset om det er på kontoret, hjemme eller på mobiltelefonen.

Du kan selv indstille, om du ønsker, at der skal ringes til flere telefoner, når dit Google-nummer bliver ringet op. Når du svarer den ene telefon, holder de andre automatisk op med at ringe videre.
Denne videreopkobling er gratis at bruge.

I webdelen af Google Voice findes også en række ekstra tjenester. Stemmebeskeder og sms'er samles på webben og man kan både sms'e og ringe fra websiden.

Stemmebeskeder samles på websiden og de kan printes ud som tekst eller sendes til ens e-mail, da alle beskeder bearbejdes med hjælp af stemmegenkendelse.

Google Voice blev lanceret i dag og er en overbygning til tjenesten Grand Central, et firma som Google opkøbte for nogen tid siden.

Tjenesten er dog kun tilgængelig i USA, men den skulle snart blive lanceret i flere lande.

Læs mere om tjenesten her.

Annonceindlæg fra Barco

Sådan er teknologi og design med til at skabe vellykkede hybridmøder

Måden vi mødes på har ændret sig. Så hvorfor ser vores mødelokaler stadig ens ud?

Navnenyt fra it-Danmark

Netip A/S har pr. 1. februar 2026 ansat Henrik Mejnhardt Nielsen som ny kollega til Product Sales Teamet i Herlev. Han kommer fra en stilling som Business Development Manager hos Arrow. Nyt job
Netip A/S har pr. 1. marts 2026 ansat Maria Lyng Refslund som Marketing Project Manager ved netIP Herning. Hun kommer fra en stilling som Marketing Project Manager hos itm8. Nyt job
Mohamed El Haddaoui, er pr. 7. april 2026 ansat hos Dafolo A/S som IT-systemudvikler. Han skal især beskæftige sig med udviklingsopgaver relateret til Brugerklubben SBSYS. Han er nyuddannet datamatiker og har erfaring med udvikling af REST API'er og integreret databaser. Nyt job

Mohamed El Haddaoui

Dafolo A/S