IBM: Grid er ikke varm luft

IBM afviser at grid-computing skulle være en umoden teknologi, som endnu ikke er klar til markedet.

HP's Carly Fiorina har betegnet grid-computing som en umoden teknologi, og konsulentfirmaet Gartner mener ligefrem at der er tale om varm luft. Men en af de største fortalere for grid-teknologi, IBM, afviser alle påstande om, at grid ikke endnu er klar til massemarkedet.

IBM fortæller at selskabet allerede har mere end 100 kunder, som anvender grid-teknologi i deres daglige forretning, og Big Blue har netop sikret sig et halvt snes nye kunder.

Blandt de nye kunder er T-Systems, en afdeling af Deutsche Telekom, IN2P3, et fransk forskningskonsortium, NLI Research Institute, som tilhører Nippon Life Insurance Group, og Ngee Ann Polytechnic, et universitet i Singapore.

IBM skal også levere grid-teknologi til Morgan Stanley og HR-virksomheden Hewitt Associates, der i løbet af efteråret ruller et grid-baseret online-site ud, hvor tusindvis af borgere i USA vil kunne se oplysninger om pension- og sygeforsikringer.

Løftet bag teknologien er en øget udnyttelse af virksomhedens eksisterende IT-systemer ved at gøre det muligt at dele computerkraft over netværket og sprede tunge programmer over hundredevis af servere samtidig.

Konkurrenten Oracle har annonceret planer om at lancere en grid-version af sin database-software inden årets udgang. Oracle har samtidig kritiseret, at IBM's grid-teknologi kræver omfattende konsulent-ydelser fra IBM Global Services.

IBM har svaret ved at fremføre, at Oracles grid-produkter ikke er meget andet end firmaets cluster-teknologi i en ny indpakning.

Læses lige nu

    Annonce

    BEC Financial Technologies

    Business Continuity Manager - Business Impact & Criticality

    Region Sjælland

    Capgemini Danmark A/S

    AI/Data Engineer

    Københavnsområdet

    BEC Financial Technologies

    Senior Platform/System Engineer

    Region Sjælland

    Event: Årets CIO 2027

    Andre events | København

    Vi samler Danmarks stærkeste digitale ledere til en dag med viden og visioner. Årets CIO 2027 afholdes for 22 gang, og NEXT CIO sætter spotlight på næste generation. Deltag og bliv inspireret til at forme fremtidens strategi og eksekvering.

    3. juni 2027 | Gratis deltagelse

    Navnenyt fra it-Danmark

    Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation, har pr. 1. august 2026 ansat Maria Binger, 44 år,  som CFO. Hun skal især beskæftige sig med den finansielle styring i takt med Iduras vækst i Danmark og internationalt med fokus på blandt andet forecasting. Hun kommer fra en stilling som Director Business Finance hos Danelec. Hun er uddannet cand.merc.aud. fra Copenhagen Business School. Hun har tidligere beskæftiget sig med finance hos Agillic, Cobham SATCOM og Saxo Bank. Nyt job

    Maria Binger

    Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation,

    Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation, har pr. 1. september 2026 ansat Maria Juliane Friedrichsen, 47 år,  som Office Manager. Hun skal især beskæftige sig med at holde overblik og sikre, at alt på kontoret kører, som det skal. Hun kommer fra en stilling som Office Manager hos Kontorhotellet H2M. Hun er uddannet professionsbachelor i ernæring og sundhed og har en korrekturlæseruddannelse. Hun har tidligere beskæftiget sig med korrekturlæsning og den daglige drift af kontorer. Nyt job

    Maria Juliane Friedrichsen

    Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation,

    IFS Danmark A/S har pr. 1. september 2026 ansat Gustav Olsen som Business Development Representative. Gustav skal især beskæftige sig med forretningsudvikling & identificering af muligheder med fokus på AI, automatisering og optimering af forretningsprocesser. Gustav kommer fra en stilling som Business Development Specialist hos SAP Danmark A/S. Gustav er uddannet Cand.merc Sales Management. Gustav har tidligere beskæftiget sig med forretningsudvikling og salgsstrategi inden for ERP-teknologi. Nyt job

    Gustav Olsen

    IFS Danmark A/S

    Systematic A/S har pr. 1. august 2026 ansat Casper Voldstedlund, 52 år,  som Director, Products. Han skal især beskæftige sig med drive produktudvikling inden for national sikkerhed og kritisk infrastruktur (NSI). Han kommer fra en stilling som Senior Director hos Stibo Systems A/S. Nyt job

    Casper Voldstedlund

    Systematic A/S