Danskere vrager dansk Wikipedia

Dansk er Nordens suverænt dårligste sprog, når det gælder antal artikel, bidragsydere og besøg på det lokale onlineleksikon.

www.wikipedia.org er det syvende mest populære site i verden og besøges hverdag af omkring 10 procent af alle verdens internetbrugere, beretter statistiksitet Alexa.

Også flere lokale versioner af leksikonet er blevet populære i deres hjemlande. Det gælder for eksempel i Japan, Rusland og Tyskland, og det meste af Norden.

Men Danmark er ikke med.

Hjemmesiden www.wikipedia.dk har betydeligt færre besøgende og færre artikler end de svenske, finske og norske wikipedia-sider.

Det viser denne statistik, som den svenske wiki-veteran m.v. Lars Erik Aronsson offentliggjorde for nylig.

Af hans indlæg fremgår det, atWikipedia i Sverige fik 49,7 millioner sidevisninger i juli i år, mens det danske site i samme periode kun fik  14,7 millioner sidevisninger.

”Svenskere, danskere, finnere og nordmænd er ret ens, når det gælder økonomi, uddannelse, levestandard og it-færdigheder. Alligevel er det danske Wikipedia langt mindre i størrelse og langt mindre besøgt end de andre tre. Hvordan kan det være?” spørger han.

Hans indlæg har affødt en større debat på Wikipedias interne danske forum, hvor der debateres om hvorfor danskerne ikke gider Wikipedia.

ComON har sendt spørgsmålet videre til Ole Palnatoke, der er formand for bestyrelsen for Wikimedia, der driver det danske Wikipedia.
Han mener, at nordmændenes og finnernes sprogkultur er så markant anderledes end den danske, at en direkte sammenligning ikke er retfærdig. Især nordmændende gør meget ud af at bevare deres sprog på som kulturbærende institution – de oversætter hellere noget til norsk end bruger engelske ord,” siger han.

Bestyrelsesformanden indrømmer dog, at der er markant og tilsyneladende uforklarlig forskel mellem populariteten af det svenske og det danske Wikipedia.

Men helt uforklarlig er forskellen måske ikke.
Ifølge Ole Palnatoke er de to landes Wiki-kulturer opstået på ret forskellige måde – med flere fordele i svenskernes farvør:

”I Sverige havde man før Wikipedia et andet site, som kun blev vedligeholdt af én administrator. Det endte med at blive lukket, men det betød, at de fik opbygget et miljø, hvor folk havde vænnet sig til at være bidragsydere til et onlineleksikon. Danskere, der ville bidrage til Wikipedia, har måske i højere grad vænnet sig til at bruge det engelsksprogede Wikipedia.org, fordi det dansksprogede site ikke havde så meget trafik i starten,” siger han.

Danskerne er dog ikke generelt fjendtligt stemt overfor onlineleksika på deres eget sprog. Kun få måneder efter at Gyldendal lagde hele den store danske encyklopædi på nettet i februar i år, er sitet blevet blandt de 35 mest besøgte herhjemme ifølge FDIMs liste over online medier.

Annonceindlæg tema

Forsvar & beredskab

Cybersikkerhed, realtidsdata og robuste it-systemer er blevet fundamentet for moderne forsvar.

Navnenyt fra it-Danmark

Netip A/S har pr. 19. august 2025 ansat Jacob Vildbæk Jensen som Datateknikerelev ved afd. Herning og afd. Rødekro. Han har tidligere beskæftiget sig med tjenerfaget,. Nyt job
Norriq Danmark A/S har pr. 1. september 2025 ansat Birthe Kamstrup som Data & AI Consultant. Hun skal især beskæftige sig med at optimere datadrevne beslutningsprocesser til glæde for Norriq's kunder. Hun kommer fra en stilling som Teamlead/Senior Insight Specialist hos CompanYoung. Hun er uddannet i sociologi og har en bachelor i erhvervsøkonomi på Aarhus universitet. Nyt job

Birthe Kamstrup

Norriq Danmark A/S

Norriq Danmark A/S har pr. 1. september 2025 ansat Søren Vindfelt Røn som Data & AI Consultant. Han skal især beskæftige sig med at effektivisere, planlægge og implementere innovative, digitale løsninger for Norriqs kunder. Han kommer fra en stilling som Co-founder & CMO hos DrinkSaver. Han er uddannet Masters of science på Københavns IT-Universitet. Nyt job

Søren Vindfelt Røn

Norriq Danmark A/S

Netip A/S har pr. 15. september 2025 ansat Peter Holst Ring Madsen som Systemkonsulent ved netIP's kontor i Holstebro. Han kommer fra en stilling som Team Lead hos Thise Mejeri. Nyt job