Universitet frygter sundhedsfare fra trådløse net

Mulige sundhedsrisici har fået det canadiske Lakehead University til at afvise at installere et trådløst netværk, der skulle dække hele universitetet.

De studerende på det canadiske Lakehead University må fortsat undvære trådløs netadgang. Rektor Fred Gilbert, afviser at godkende installationen af et trådløst netværk på universitetets område med henvisning til mulige helbredsrisici.

Han henviser til en undersøgelse fra California Public Utilities Commission, som konstaterer at den elektro-magnetiske stråling kan forhøje risikoen for kræft og andre sygdomme.

I Canadas ventes sundhedsmyndighederne at fremlægge en rapport senere i år, hvor det konkluderes at der ikke er nogen »kendte risici« ved normal brug af trådløst netværksudstyr.

Men det er ikke godt nok for Fred Gilbert, der henviser til, at det kan tage helt op til 30 eller 40 år inden den forhøjede kræftrisiko viser sig i statistiken.

Han vil dog ikke afvise, at universitetet på et senere tidspunkt vil installere et trådløst net, hvis det kan dokumenteres at strålingen ikke er skadelig for de studerende.

Annonce

Computerworld Events

Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

Andre events | Charlottenlund

Roundtable: Skalér teknologien. Bevar kontrollen

Skab målbar forretningsværdi med cloud og AI. Bevar kontrollen over data, omkostninger og leverandørafhængigheder. Mød Årets CIO 2026 Claus Thomsen fra Lundbeck, og del erfaringer med andre digitale ledere i et roundtable om modernisering,...

It-løsninger | Online

ERP Insights 2026

Webinaret giver et samlet overblik over, hvordan ERP-landskabet ændrer sig, og hvilke arkitekturvalg der får direkte betydning for forretningens evne til at tilpasse sig.

Se alle vores events inden for it

Navnenyt fra it-Danmark

Lars Erik Larsen, it-arkitekt hos Jyske Bank, har pr. 29. juni 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i softwarekonstruktion på Aarhus Universitet via It-vest – samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

Lars Erik Larsen

Jyske Bank

Fellowmind Denmark A/S har pr. 1. september 2026 ansat Morten Jakobi som Business Unit Director. Han skal især beskæftige sig med at samle og udvikle Fellowminds forretning inden for Managed Services, Cloud Infrastructure & Security. Han kommer fra en stilling som Chief Executive Officer hos Inventio.it A/S. Han har tidligere beskæftiget sig med Ledelse og udvikling af Managed Services, serviceforretninger og transformation i Norden og Benelux. Nyt job

Morten Jakobi

Fellowmind Denmark A/S

Netip A/S har pr. 17. august 2026 ansat Jesper U. Sørensen som Seniorkonsulent ved netIP's kontor i Esbjerg. Han kommer fra en stilling som Chief Technology Officer hos NetSec ApS, hvor han også var partner. Nyt job
Netip A/S har pr. 1. september 2026 ansat Michelle Sørensen som Operation Coordinator ved netIP's kontor i Hernng. Hun kommer fra en stilling som Koordinator hos Norlys koncernen. Nyt job

Michelle Sørensen

Netip A/S