Mere end hver tredje bruger ip-telefoni

Over en tredjedel af danskere med internetforbindelse bruger nu ip-telefoni.

Danskerne har for alvor taget ip-telefoni til sig, viser en ny undersøgelse.

En undersøgelse fra Institut for Konjuktur-Analyse (IFKA), konkluderer, at ip-telefoni bliver brugt af hele 38 procent af internetbrugerne i Danmark.

Specielt Skype er populært, når danskerne foretager opkald via internettet. Det er nemlig blevet så billigt og simpelt med ip-telefoni, at hele 38 procent af danskerne med internetforbindelse inden for de seneste tre måneder har talt med andre personer over internettet.

Rundt regnet svarer det til, at 725.000 husstande bruger internettet når de taler i telefon.

85 procent af de husstande, der bruger IP-telefoni, har enten adsl-forbindelse, adgang via kabel-tv eller gennem et fælles netværk. Derimod er det kun otte procent, af de der telefonerer via internettet, der anvender et traditionelt telefonmodem. Af de er 35 procent under 30 år og 24 procent er over 50.

I alt har otte ud af ti husstande i Danmark adgang til internettet. Halvdelen af disse er ADSL-forbindelser, hvorimod 20 procent har et traditionelt telefonmodem. De resterende 30 procent er gennem andre typer forbindelser så som kabeltv, netværk i boligforeningen eller lignende.

Ifølge IFKA er bredbånd og ip-telefoni nu for alvor slået igennem i Danmark.

Læses lige nu
    Computerworld Events

    Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

    Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
    Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
    Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
    Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

    Sikkerhed | Højbjerg, Aarhus

    Cyber Security Summit 2026 - Aarhus

    Lær om organisationers evne til at modstå, håndtere og komme videre efter alvorlige digitale hændelser, herunder ledelsesansvar, forretningskritiske afhængigheder og de valg, der afgør, om plan B holder, når systemer eller leverandører svigter.

    Digital transformation | Aarhus

    AI i det offentlige - Aarhus

    Hør hvordan offentlige AI-løsninger skaleres til stabil drift med reel effekt. Få erfaringer, arkitekturvalg og styringsgreb fra frontløbere. Lær at bygge fælles AI-infrastruktur med ansvarlighed, sikkerhed og compliance.

    Digital transformation | Køge

    Derfor skal du videre fra Dynamics AX – og sådan gør du

    Computerworld giver klar viden om vejen videre fra Dynamics AX. Du ser forskellen mellem AX og moderne cloud-ERP og får et konkret beslutningsgrundlag for næste skridt. Tilmeld dig og få styr på skiftet til Dynamics 365 FO eller BC.

    Se alle vores events inden for it

    Navnenyt fra it-Danmark

    Guardsix har pr. 1. maj 2026 ansat Louise Sara Baunsgaard som Global Marketing & Communications Director. Hun skal især beskæftige sig med at positionere virksomheden som et europæisk alternativ i en tid, hvor cybersikkerhed i høj grad handler om geopolitik. Hun kommer fra en stilling som Co-Founder og CMO hos Get BOB. Hun er uddannet Ba.ling.merc fra CBS og har desuden en Mini MBA i marketing. Hun har tidligere beskæftiget sig med marketing og kommunikation i ledende nordiske roller hos bl.a. Meta og Nets. Nyt job
    Guardsix har pr. 1. april 2026 ansat Annbritt Andersen som Global Chief Revenue Officer (CRO). Hun skal især beskæftige sig med at geare organisationen til en markant skalering i Europa. Hun har tidligere beskæftiget sig med globale kommercielle strategier for nogle af branchens allerstørste spillere, herunder Microsoft. Nyt job
    Netip A/S har pr. 1. april 2026 ansat Claus Berg som Account Manager ved netIP's kontor i Esbjerg. Han kommer fra en stilling som Client Manager hos itm8. Nyt job

    Claus Berg

    Netip A/S