Intel skuffer investorer

Tirsdag offentliggjorde Intel et overskud i andet kvartal på 12,7 milliarder kroner. Dermed levede man for andet kvartal op til forventningerne, men alligevel faldt Intels aktie.

Tirsdag offentliggjorde Intel et overskud i andet kvartal på 12,7 milliarder kroner. Dermed levede man for andet kvartal op til forventningerne, men alligevel faldt Intels aktie. Det skuffer, at man ikke har hævet forventningerne til indtjeningsmarginen i år.

I andet kvartal af 2005 omsatte Intel for 57,4 milliarder kroner, hvilket er en rekord for kvartalet. Det til trods, så faldt aktien i går med fire procent.

De fleste analytikere havde forventet en højere margin, end den som Intel leverede i andet kvartal, og samtidig er forventningerne til marginen for indtjeningen for hele året på 59 procent, hvilket nærmest er en kopi af forventningerne i årets første rapport. Det skuffer investorerne, skriver Børsen.

Marginen bliver udregnet efter, hvor mange penge der er tilbage, når udgifterne til produktion er betalt.

For tredje kvartal, som ofte er et stærkt kvartal for chipgiganten, forventer Intel at omsætte for mellem 60 milliarder kroner og 64 milliarder kroner.

Annonceindlæg fra Computerworld

Dansk erhvervsliv er en del af frontlinjen

Digitalt forsvar handler ikke blot om det militære men om at beskytte civilsamfundets funktion, påpeger Thomas Nissen i Dansk Erhverv.

Navnenyt fra it-Danmark

Danske Spil har pr. 1. oktober 2025 ansat Jesper Krogh Heitmann som Brand Manager for Oddset. Han skal især beskæftige sig med at udvikle og drive brandets strategi og sikre en rød tråd på tværs af alle platforme og aktiviteter. Han kommer fra en stilling som Marketing & Communications Manager hos Intellishore. Nyt job

Jesper Krogh Heitmann

Danske Spil

Adeno K/S har pr. 22. september 2025 ansat Steen Riis-Petersen som ServiceNow Expert. Han kommer fra en stilling som Senior Manager hos Devoteam A/S. Nyt job
Industriens Pension har pr. 3. november 2025 ansat Morten Plannthin Lund, 55 år,  som it-driftschef. Han skal især beskæftige sig med it-drift, it-support og samarbejde med outsourcingleverandører. Han kommer fra en stilling som Head of Nordic Operations Center hos Nexi Group. Han er uddannet HD, Business Management på Copenhagen Business School. Han har tidligere beskæftiget sig med kritisk it-infrastruktur og strategiske it-projekter. Nyt job

Morten Plannthin Lund

Industriens Pension

Netip A/S har pr. 15. september 2025 ansat Jimmi Overgaard som Key Account Manager ved netIP's kontor i Viborg. Han kommer fra en stilling som Sales Executive hos Globalconnect A/S. Nyt job

Jimmi Overgaard

Netip A/S