Succes for ny ip-brancheforening

De store teleselskaber skal have bedre og mere organiseret modstand fra de små og mellemstore ip-firmaer. Et ny ip-brancheforening er nemlig i støbeskeen med stor opbakning.

De store teleselskaber skal have bedre og mere organiseret modstand fra de små og mellemstore ip-firmaer.

Det tyder reaktionerne fra leverandører af ip-telefoni på, som netop er blevet inviteret til at drøfte oprettelsen af en ip-brancheforening. 15 virksomheder har allerede meldt positivt tilbage til Jørgen Weber, der er administrerende direktør i IP-selskabet V2tel og står bag oprettelsen af den nye brancheforening.

»Der er utrolig meget juristeri, som vi skal finde os i. Tag for eksempel vores samtrafik-aftale, som vi har med TDC. Hvis du tager navnebogen og fagbogen og ligger dem ovenpå hinanden, så har du omfanget af aftalen,« siger Jørgen Weber til ComON.

Direktøren vil ikke fortælle, hvem der har takket ja til henvendelsen, men han siger, at det er "de store i laget under TDC og Sonofon og så de små."

Jørgen Weber har også andre eksempler på, at TDC og de andre store selskaber udnytter de mellemstore og mindre virksomheder.

»Jeg skal betale over en krone for at terminere et mobilkald ind i Sonofons mobilnet. Mens deres egne kunder kun skal betale 20 øre for det samme. De store selskaber sidder og malker os, mens de giver fordelagtige priser til deres egne kunder. Det er konkurrence-forvridende,« siger Jørgen Weber.

Læses lige nu

    Annonceindlæg fra Computerworld

    Dansk erhvervsliv er en del af frontlinjen

    Digitalt forsvar handler ikke blot om det militære men om at beskytte civilsamfundets funktion, påpeger Thomas Nissen i Dansk Erhverv.

    Navnenyt fra it-Danmark

    Netip A/S har pr. 19. august 2025 ansat Jacob Vildbæk Jensen som Datateknikerelev ved afd. Herning og afd. Rødekro. Han har tidligere beskæftiget sig med tjenerfaget,. Nyt job
    Norriq Danmark A/S har pr. 1. september 2025 ansat Søren Vindfelt Røn som Data & AI Consultant. Han skal især beskæftige sig med at effektivisere, planlægge og implementere innovative, digitale løsninger for Norriqs kunder. Han kommer fra en stilling som Co-founder & CMO hos DrinkSaver. Han er uddannet Masters of science på Københavns IT-Universitet. Nyt job

    Søren Vindfelt Røn

    Norriq Danmark A/S

    IT Confidence A/S har pr. 1. oktober 2025 ansat Johan Léfelius som it-konsulent. Han skal især beskæftige sig med med support, drift og vedligeholdelse af kunders it-miljøer samt udvikling af sikre og stabile løsninger. Han kommer fra en stilling som kundeservicemedarbejder hos Telia Company Danmark A/S. Han er uddannet (under uddannelse) som datatekniker med speciale i infrastruktur. Han har tidligere beskæftiget sig med kundeservice, salg og teknisk support. Nyt job

    Johan Léfelius

    IT Confidence A/S

    Adeno K/S har pr. 22. september 2025 ansat Steen Riis-Petersen som ServiceNow Expert. Han kommer fra en stilling som Senior Manager hos Devoteam A/S. Nyt job