Teleselskaber skal overholde fælles retningslinier

Sammen med telebranchen vil forbrugerombudsmanden nedskrive et regelsæt om kundebehandling og markedsføring.

Efter kritik af TDCs manglende varsling om prisforhøjelser og overtaksering af sms-tjenester kræver forbundsombudsmand Hagen Jørgensen nu et fælles regelsæt for teleselskaberne, skriver Berlingske Tidende.

Sammen med telebranchen vil forbrugerombudsmanden nedskrive et sæt fælles regler for behandling af kunderne, abonnementsvilkår og markedsføring.

»Der har jo været lidt wild west over telebranchen i flere år. Indtil sidste år var der en særlig lovgivning om forbrugerforhold på teleområdet, og derfor førte IT- og Telestyrelsen tilsyn med selskaberne. Efter liberaliseringen af lovgivningen opstod problemstillingen om, hvem der egentlig førte tilsyn,« siger Hagen Jørgensen.

Både IT- og Telestyrelsen, Konkurrencestyrelsen og Forbrugerstyrelsen ventes at deltage i arbejdet med at nedfælle retningslinierne.

Det nye regelsæt for teleselskaberne skal ligge klar inden udgangen af året.




Brancheguiden
Brancheguide logo
Opdateres dagligt:
Den største og
mest komplette
oversigt
over danske
it-virksomheder
Hvad kan de? Hvor store er de? Hvor bor de?
Ed A/S
Salg af hard- og software.

Nøgletal og mere info om virksomheden
Skal din virksomhed med i Guiden? Klik her

Kommende events
IT og OT i harmoni: Sikring uden at gå på kompromis med effektiviteten

IT og OT smelter sammen – men med risiko for dyre fejl. Få metoder til sikker integration med ERP, kundesystemer og produktion. Tilmeld dig og få styr på forskellene og faldgruberne.

24. september 2025 | Læs mere


NIS2: Vi gør status efter tre måneder og lærer af erfaringerne

Vær med, når vi deler oplevelser med implementering af NIS2 og drøfter, hvordan du undgår at gentage erfaringerne fra GDPR – og særligt undgår kostbar overimplementering.

30. september 2025 | Læs mere


Ledelse og AI: Sådan transformerer teknologien lederskabet

Her er chancen for at netværke med andre ledere, der håndterer store transformationer med udgangspunkt i it. Hør blandt andet om, hvordan AI revolutionerer forandringsledelse og organisatorisk udvikling.

02. oktober 2025 | Læs mere