Peter Sunde: Radio er fremtiden

Pirate Bay-talsmanden ser stort potentiale for det gamle lyd-medie i fremtiden.

Peter Sunde er normalt kendt for at lægge gamle distributionsformer i graven, men når det kommer til radio, så skal vi ikke forvente en dødsdom fra den tidligere pirat-talsmand.

Pirate Bays medstifter mener, at radio er fremtiden.

"I en verden i stigende grad domineret af information overflow har vi brug for hjælp til at løse de nye, relevante og interessante dele af indholdet. Jeg tror, radio vil blive endnu vigtigere i de kommende år - som et intelligent filter, en pålidelig guide og en god kammerat i vores dagligdag," siger Peter Sunde.

At Peter Sunde ytrer sig om radioens betydning i fremtiden hænger sammen med, at han skal tale på en kommende radiokonference i København.
På Radiodays Europe skal han fortælle om Pirate Bays kamp mod den etablerede underholdningsindustri. Helt fra etableringen af The Pirate Bay frem til retssagen sidste år, hvor Sunde og flere medstiftere blev idømt millionbøder og fængselsstraf. En senere skal prøves ved en højere domstol.

I en pressemeddelelse fra radiokonferencen gentager Sunde sine dommedagsprofetier over musikindustrien.

"Indholdet er ikke længere forbundet med papir, plader, kassettebånd eller cd'er. Nu gælder det digitale filer, som let kan kopieres og deles over nettet, og som vil være gratis tilgængeligt overalt. Musikindustrien kan med alle midler forsøge at kontrollere det, men det vil ikke fungere. Intelligente brugere vil altid kunne komme udenom kontrol,” udtaler Sunde.

Man kan læse om radio-konferencen RadioDays’ hjemmeside. Konferencen er en branchefestival for folk, der arbejder professionelt med radio. Den finder sted i næste måned.

Capgemini Danmark A/S

Open Application (Denmark)

Københavnsområdet

Lyngsøe Rainwear ApS

ERP & E-commerce Systemansvarlig

Midtjylland

Semler Gruppen

IT Service Manager til Semler IT

Københavnsområdet

Navnenyt fra it-Danmark

Netip A/S har pr. 1. marts 2026 ansat Maria Lyng Refslund som Marketing Project Manager ved netIP Herning. Hun kommer fra en stilling som Marketing Project Manager hos itm8. Nyt job
Renewtech ApS har pr. 1. februar 2026 ansat Mads Linné Kaasgaard, 31 år,  som Marketing Specialist. Han skal især beskæftige sig med med at løfte Renewtechs brand og kommunikation yderligere ud globalt. Han kommer fra en stilling som Marketing Manager hos Induflex A/S. Han er uddannet fra Aalborg Universitet og har en Cand. Merc. i Sprog & International Virksomhedskommunikation. Nyt job

Mads Linné Kaasgaard

Renewtech ApS

netIP har pr. 20. januar 2026 ansat Darnell Olsen som Datateknikerelev ved netIP's kontor i Herning. Han har tidligere beskæftiget sig med diverse opgaver omkring biludlejning, da han har været ansat hos Europcar. Nyt job
Henrik Vittrup Zoega, projektkoordinator hos Departementet for Fiskeri, Fangst, Landbrug og Selvforsyning, Grønland, har pr. 22. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Syddansk Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

Henrik Vittrup Zoega

Departementet for Fiskeri, Fangst, Landbrug og Selvforsyning, Grønland