EU fortsætter undersøgelse af Microsoft

EU-kommission har i dag meddelt, at de fortsætter undersøgelsen af Microsoft, selvom der er indgået forlig mellem det amerikanske justitsministerium og softwarevirksomheden i monopolsagen.

EU-kommissionen er igang med en undersøgelse af, hvorvidt Microsofts misbruger deres stilling og tryner konkurrenterne ved at inkludere deres video og audio software - Media Player - i operativsystemet. Den bliver ikke indstillet. Tværtimod udtaler Kommissionen, at de kombinerer denne sag med en tilsvarende, der dækker Windows 98.


"Undersøgelsen fortsætter og den er endnu på et indledende stade", udtaler repræsentant for Kommissionen, Amelia Torres.


Da hun blev spurgt, om den amerikanske indgåelse af et forlig med Microsoft ville få nogen indflydelse på EU's undersøgelse, svarede hun: "Det er det endnu for tidligt at sige noget om. Der er måske visse forhold i det amerikanske forlig, der kan få - eller måske ikke kan få - indflydelse på Kommissionens egen undersøgelse af Microsoft".


Hun meddelte, at Microsoft endnu ikke havde svaret på de spørgsmål, der blev sendt til dem i august. Hun regnede med, at Microsoft ville bede om en høring, der i så fald skulle foregå inden jul.


(Kilde: www.forbes.com)

    Læses lige nu

      Navnenyt fra it-Danmark

      Netip A/S har pr. 1. marts 2026 ansat Ajanta Holland Christensen som Sales Manager ved netIP's kontor i Aarhus. Han kommer fra en stilling som Account Manager hos Orange Cyberdefense. Nyt job
      Renewtech ApS har pr. 1. marts 2026 ansat Emil Holme Fisker som Customer Service Specialist. Han skal især beskæftige sig med at levere høj kvalitets kundeservice og hjælpe Renewtechs kunder med at få de rette løsninger til deres behov. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos Camro A/S. Han er uddannet som salgselev hos Camro A/S. Han har tidligere beskæftiget sig med at udvikle gode kunderelationer, opsøgende salg og udvikling af salgsaktiviteter. Nyt job

      Emil Holme Fisker

      Renewtech ApS

      Marie Søndergaard, Acting Chief Product Owner hos Energinet, har pr. 26. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

      Marie Søndergaard

      Energinet

      Netip A/S har pr. 1. februar 2026 ansat Henrik Mejnhardt Nielsen som ny kollega til Product Sales Teamet i Herlev. Han kommer fra en stilling som Business Development Manager hos Arrow. Nyt job