TDC urørlig i medieomtale

TDC er dækket massivt i den danske presse, siden NTC afgav købstilbud på den danske telekoncern. Hverken de andre børsnoterede selskaber eller krigen i Irak har fyldt lige så meget i spalterne. Kun ét emne har været mere "hot".

TDC har været på manges læber, siden fem kapitalfonde afleverede et købstilbud på telekoncernen den 30. november sidste år.

Det kan ses i spalterne. TDC er nemlig den mest omtalte børsnoterede virksomhed i Danmark i de sidste fem måneder, som er gået siden NTC fremlagde køstilbuddet på TDC. Det viser en undersøgelse, som IT-Avisen ComON har foretaget.

Der er i den danske presse skrevet hele 3516 artikler om TDC i de sidste fem måneder, viser en optælling i Infomedia, der tæller både store og små danske dagblade og fagblade. Til sammenligning har Carlsberg "kun" været tema for 1375 artikler, mens A. P. Møller - Mærsk har været genstand for 1899 artikler.

TDCs danske konkurrenter kan heller ikke følge med TDCs spalte-dominans. Der er "kun" skrevet 352 artikler om teleselskabet Sonofon og 339 artikler om Telia. Dermed har der været ti gange så mange artikler om TDC.

Ikke engang den danske deltagelse i Irak-krigen kan matche dækningen af TDC. Krigen i Irak er der blevet skrevet 2968 artikler om.

Kun ét emne har været mere "hot" end TDC, og det er Muhammed-krisen. Den er der skrevet 5287 artikler om de sidste fem måneder.

Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

IT-specialister til WAN, Routing og Switching

Midtjylland

Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

Souschef til Informations- og kommunikationsteknologi i Cyberdivisionen Hvidovre

Københavnsområdet

Capgemini Danmark A/S

AI/Data Engineer

Københavnsområdet

Event: Computerworld Cloud & AI Festival 2026

Digital transformation | Ballerup

Eksplosiv udvikling i cloud og AI kræver overblik og viden. Computerworld samler 3.000 it-professionelle, 70+ leverandører og 120+ talere om AI, infrastruktur, data, compliance og sikkerhed. To dage med viden og netværk. Tilmeld dig nu.

16 & 17 september 2026 | Gratis deltagelse

Navnenyt fra it-Danmark

Jakob Dirksen, SVP, Nordic Customer Delivery & Operations hos GlobalConnect, er pr. 1. maj 2026 forfremmet til EVP, Infrastructure Delivery & Operations. Han skal fremover især beskæftige sig med at lede Infrastructure Delivery & Operations, der har til opgave at drive og udvikle fibernetværket på tværs af virksomheden. Forfremmelse

Jakob Dirksen

GlobalConnect

Trafikstyrelsen har pr. 1. maj 2026 ansat Nihad Hodzic som IT og Digitaliseringschef. Han skal især beskæftige sig med med IT-projekter og digital transformation, herunder især det strategiske løft af Trafikstyrelsens digitale niveau. Han kommer fra en stilling som Kontorchef hos Udviklings og Forenklingsstyrelsen. Han er uddannet i statskundskab og har en lederuddannelse fra MIT Sloan, samt en igangværende Master i IT-Ledelse. Han har tidligere beskæftiget sig med IT-udvikling og større projekter på momsområdet, hvor han har ledet et projekt- og udviklingskontor. Nyt job

Nihad Hodzic

Trafikstyrelsen

Netip A/S har pr. 1. april 2026 ansat Claus Berg som Account Manager ved netIP's kontor i Esbjerg. Han kommer fra en stilling som Client Manager hos itm8. Nyt job

Claus Berg

Netip A/S

Tinne Schjoldan Gyllich, Director, CX & Services (Customer Adoption) hos TDC Erhverv, er pr. 1. juni 2026 forfremmet til Senior Director, Head of Partnerships. Tinne skal fremover især beskæftige sig med at drive strategiske partnerskaber, styrke økosystemet og skabe vækst gennem partnerbaseret omsætning. Forfremmelse