Indianere beskytter Amazonjunglen med Google Earth

Flere steder i Sydamerika bruger Amazonindianere Google Earth og ny teknologi til at beskytte den udsatte natur.

Indianerstammer i Surinam, Brasilien og Colombia er glade for Google Earth. De kan nemlig bruge Googles værktøj til at beskytte den hårdt ramte jungle.

Stammerne, der lever i fjerne egne af junglen, kombinerer deres lokale viden med flere forskellige moderne teknologier, af flere grunde.

For det første er meget information om junglen ved at forsvinde i takt med, at de ældste indbyggere går bort. Det er for eksempel oplysninger om landegrænser, og hvor man finder de nødvendige råvarer. Den information hjælper organisationen ACT indianerbefolkningen med at tegne ind på kort via GPS.

For det andet er der en omfattende udnyttelse af de naturlige ressourcer. I øjeblikket drives der ulovlig minedrift flere steder i regionen, hvilket går hårdt ud over naturen. Minearbejderne fælder nemlig store områder af junglen. Med Google Earths flittige øjne har lokalbefolkningen fået et middel til at spotte de uønskede arbejdere på computeren og standse dem.

Annonce

Netcompany A/S

Microsoft Operations Engineer

Midtjylland

Netcompany A/S

Network Engineer

Københavnsområdet

Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

Senior specialister (DevSecOps) til Forsvarets nye Digitale Backbone

Nordjylland

Capgemini Danmark A/S

Microsoft AI Solution Architect

Københavnsområdet

Annonceindlæg fra Lector

AI kan effektivisere, højne kvaliteten og øge transparensen

Med version 7 af TeamShare tager Lector næste skridt og bygger en platform for AI-agenter, der i højere grad kan følge medarbejderen gennem hele arbejdsprocessen.

Navnenyt fra it-Danmark

EG Danmark A/S har pr. 17. august 2026 ansat Michael Banegas Madsen, 32 år,  som Senior Account Executive. Han skal især beskæftige sig med Ansvar for nysalg og vækst af eksisterende kunder, samt opbygning af kunderelationer på tværs af Jylland og Fyn. Han kommer fra en stilling som Senior Talent Attraction Specialist hos Danske Commodities A/S. Han er uddannet Kandidat i Corporate Communication fra Aarhus BSS. Han har tidligere beskæftiget sig med 6 års erfaring med rekruttering af tech-profiler i bl.a. Danske Commodities. Nyt job

Michael Banegas Madsen

EG Danmark A/S

Norriq Danmark A/S har pr. 1. april 2026 ansat Sascha Trebbien Klinggaard som Lead Consultant. Hun skal især beskæftige sig med at facilitere tæt partnerskab og strategisk behovsafdækning hos vores kunder. Hun kommer fra en stilling som Senior Business Analytics Consultant hos Twoday Kapacity. Hun er uddannet hos Copenhagen Business School og har en Master's degree,Finance & Strategic Management 2014 - 2016. Nyt job

Sascha Trebbien Klinggaard

Norriq Danmark A/S

Lars Erik Larsen, it-arkitekt hos Jyske Bank, har pr. 29. juni 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i softwarekonstruktion på Aarhus Universitet via It-vest – samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

Lars Erik Larsen

Jyske Bank

IFS Danmark A/S har pr. 1. september 2026 ansat Gustav Olsen som Business Development Representative. Gustav skal især beskæftige sig med forretningsudvikling & identificering af muligheder med fokus på AI, automatisering og optimering af forretningsprocesser. Gustav kommer fra en stilling som Business Development Specialist hos SAP Danmark A/S. Gustav er uddannet Cand.merc Sales Management. Gustav har tidligere beskæftiget sig med forretningsudvikling og salgsstrategi inden for ERP-teknologi. Nyt job

Gustav Olsen

IFS Danmark A/S