Annoncehajer skal ruske tremmer

Lasse Schou, hans direktør og tre af hans "supersælgere" er blevet dømt bedrageri.

Fem annoncehajer - deriblandt en tidligere dømt - blev i dag kort efter klokken 12 dømt for bedrageri ved Københavns Byret.

Det er annoncehajbagmanden Lasse Schou, som også for tre år siden blev idømt fængsel, direktøren Christian Johansen og tre af supersælgere i annoncehajfirmaerne, der har fået en dom i dag. De fem blev samlet idømt næsten seks års fængsel: To års ubetinget fængsel til Christian Johansen, et års fængsel til Lasse Schou og mellem halvandet år og ni måneder til sælgerne.

Specielt mindre erhvervsdrivende og selvstændige har svært ved at takle situationen, når annoncehajer eksempelvis truer med inkasso, hvis de ikke betaler falske eller opdigtede annonceordrer i eksempelvis obskure telefonbøger på internettet. Derfor har de været svindlernes foretrukne offer.

Håndværksrådet har derfor længe været en arg modstander af annoncehajerne.

”Det er især en vigtig sejr for annoncehajernes foretrukne ofre, de små og mellemstore virksomheder. Vi kan kun være tilfredse med dommen, som er et afgørende slag mod annoncehajfirmaerne. Nu kan sælgerne ikke længere komme og sige, at de ikke vidste, at deres modbydelige salgsmetoder var ulovlige,” siger chefjurist Peter Andersen, der var til stede ved domsafsigelsen tirsdag middag.

Da Lasse Schou for tre år siden blev idømt fængsel for bedrageri, skete det efter en politianmeldelse fra Håndværksrådet. I denne ombæring har han modtaget dommen efter at have modtaget konsulenthonorarer fra de øvrige dømte. Svindelen er sket gennem Telefonbøgerne ApS, Copenhagen Business Administration ApS og CBA ApS.

Håndværksrådet har oprettet rådgivningsindsatsen www.hajnettet.dk, der også tilbyder gratis telefonrådgivning.

"På baggrund af dagens dom har vi en begrundet forhåbning om, at de i forvejen hårdt pressede annoncehajer nu helt aflives. For nu ved branchen, at man risikerer noget. Og vi er klar med hajnettet, hvis nye hajer dukker op”, siger chefjurist Peter Andersen i en pressemeddelelse.

Til Håndværksbladet siger han, at dommen mod supersælgeren forhåbentlig vil gøre det vanskeligere for annoncehajerne at rekruttere nye medarbejdere til at sidde og ringe rundt til ofrene.




Brancheguiden
Brancheguide logo
Opdateres dagligt:
Den største og
mest komplette
oversigt
over danske
it-virksomheder
Hvad kan de? Hvor store er de? Hvor bor de?
Brother Nordic A/S
Import og engroshandel med kontormaskiner.

Nøgletal og mere info om virksomheden
Skal din virksomhed med i Guiden? Klik her

Kommende events
Cyber Security Summit 2025: Her er truslerne – og sådan beskytter du dine kritiske data

Deltag og få værktøjer til at beskytte din virksomhed mod de nyeste cybertrusler med den rette viden og teknologi.

19. august 2025 | Læs mere


Cyber Security Summit 2025 i Jylland

Deltag og få værktøjer til at beskytte din virksomhed mod de nyeste cybertrusler med den rette viden og teknologi.

21. august 2025 | Læs mere


AI i det offentlige: Potentiale, erfaringer og krav

Hør erfaringerne med at anvende AI til at transformere og effektivisere processer i det offentlige – og med at sikre datakvalitet, governance og overholdelse af retningslinjer.

27. august 2025 | Læs mere