Symantec køber antispam-udvikler

For cirka 370 millioner dollar har den førende antivirusleverandør Symantec købt Brightmail, som udvikler antispam-løsninger. Ifølge iagttagere passer de to virksomheder sammen som puslespilsbrikker, for selv om Symantec har en antispam-teknologi, er Brightmails løsninger af en anden støbning.

Symantecs produkt AntiSpam for SMTP er tilpasset de enkelte pc-klienter, mens Brigthmail leverer serverbaserede løsninger.

I forvejen ejer Symantec 11 procent af Brightmail, og der har været jævnlige teknologi-udvekslinger mellem de to leverandører. Symantecs topdirektør John W. Thompson ser opkøbet som en styrkelse af Symantec på enterprise-området.

»Spam er løbende blevet en af de mest alvorlige trusler mod enkeltpersoner og virksomheder og overgår virus som det største problem, der i dag plager e-mail-systemer og administratorer. Brightmail er førende med hensyn til at hjælpe store virksomheder, internet-leverandører og mobil-teleselskaber med at udrydde denne trussel,« lyder hans begrundelse for at integrere Brightmail i Symantecs organisation.

Annonce

Navnenyt fra it-Danmark

Netip A/S har pr. 17. august 2026 ansat Jesper U. Sørensen som Seniorkonsulent ved netIP's kontor i Esbjerg. Han kommer fra en stilling som Chief Technology Officer hos NetSec ApS, hvor han også var partner. Nyt job
Norriq Danmark A/S har pr. 1. juli 2026 ansat Nanna-Louise Aae Kudahl som Project Manager. Hun skal især beskæftige sig med drive vores Business Central-projekter i samarbejde med resten af sine nye kollegaer i ERP. Hun kommer fra en stilling som Product Manager hos KMD A/S. Hun er uddannet på Aalborg Universitet i kommunikation og Digitale Medier og har en kandidat i IT-ledelse. Nyt job

Nanna-Louise Aae Kudahl

Norriq Danmark A/S

Elbek & Vejrup A/S har pr. 1. august 2026 ansat Nathalie Kajberg Knudsen som Supportkonsulent i Evita/Forsyning. Hun skal især beskæftige sig med support af Evita/Forsyning samt bidrage til videreudviklingen af supportsetup på Evita og Appia. Hun kommer fra en stilling som support indenfor Kundeadministration og Afregning hos KMD Easy Energy. Hun har tidligere beskæftiget sig med kørselskoordinering og kørselsledelse hos FKS Slamson og Godik. Nyt job

Nathalie Kajberg Knudsen

Elbek & Vejrup A/S

Netip A/S har pr. 11. august 2026 ansat Emil Kristoffersen som IT-Supporterelev ved netIP's kontor i Thisted. Han er uddannet Fisker, - Emil har dermed valgt et karriereskifte. Nyt job

Emil Kristoffersen

Netip A/S