ODF godkendt som international standard

Det efterhånden udbredte OpenDocument Format er blevet godkendt som international standard.

International Organization for Standardization (ISO) har godkendt OpenDocument Format (ODF) som ny international standard.

ODF startede som en del af OpenOffice.org-projektet og er standardformat i OpenOffice.org 2.0, et gratis alternativ til for eksempel programpakken Office fra Microsoft.

ODF er som sagt et åbent format, hvilket betyder, at alle kan blande sig i programkodningen, og være med til at videreudvikle formatet. Resultatet kan give større konkurrence og flere valgmuligheder for brugerne, som så ikke er afhængige af et bestemt program for at oprette, læse eller redigere ODF-dokumenter.

ODF understøttes i dag blandt andet af Koffice, Gnumeric og Abiword, udover selvfølgelig OpenOffice.org 2.0.

ODF-formatet blev 1. maj godkendt som international standard af ISO efter en seks måneders afstemningsperiode. Et enstemmigt beslutningsudvalg har i forbindelse med International Electrotechnical Commission (IEC), godkendt ODF-standarden under navnet ISO/IEC 26300.

Nu skal ISO og IEC så behandle yderligere kommentarer til ODF, inden standarden ventes at ligge i sin endelige udgave til efteråret.

Også Microsofts nye åbne format Office Open XML, som bliver en del af den kommende Office 12, skal vurderes af ISO/IEC som en eventuel international standard, men er endnu ikke nået så langt, at den kan behandles ved afstemning.

En international standard kan blive en fordel for brugerne. Blandt andet i institutioner, hvor dokumenter skal kunne arbejde sammen. For eksempel indenfor det offentlige, hvor der ofte bruges forskellige tekstformater eller regnearksmodeller.

Læs mere om ISOs beslutning på: http://www.consortiuminfo.org/standardsblog/article.php?story=20060503080915835

(Kilde: digi.no)

Annonce

Event: Computerworld Cloud & AI Festival 2027

Digital transformation | København

Eksplosiv udvikling i cloud og AI kræver overblik og viden. Computerworld samler 3.000 it-professionelle, 70+ leverandører og 120+ talere om AI, infrastruktur, data, compliance og sikkerhed. To dage med viden og netværk. Tilmeld dig nu.

22 & 23. september 2027 | Gratis deltagelse

Navnenyt fra it-Danmark

Sophie Dalsgaard Myhrmann, er pr. 1. september 2026 ansat hos Elbek & Vejrup A/S som Project Manager i Logistik & Produktion. Hun skal især beskæftige sig med projektledelse indenfor logistik og produktion. Hun er nyuddannet cand.it, i IT, kommunikation og Organisation fra Aarhus Univeristet. Nyt job

Sophie Dalsgaard Myhrmann

Elbek & Vejrup A/S

Stine Willemoes Kondrup, Senior Project Manager hos Ascom, har pr. 22. juni 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aalborg Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse
Norriq Danmark A/S har pr. 1. januar 2026 ansat Allan Kimmer Jensen som Lead Solution Architect. Han skal især beskæftige sig med at sikre vores kunder får en verdensklasse brugeroplevelse gennem stærk frontend-arkitektur og kodekvalitet. Han kommer fra en stilling som Freelance Consultant hos Remmik. Han er uddannet hos Center for Medie og Kommunikation, Roskilde. Nyt job

Allan Kimmer Jensen

Norriq Danmark A/S

Netip A/S har pr. 11. august 2026 ansat Emil Kristoffersen som IT-Supporterelev ved netIP's kontor i Thisted. Han er uddannet Fisker, - Emil har dermed valgt et karriereskifte. Nyt job

Emil Kristoffersen

Netip A/S