IT-sikkerheden følges ikke op

En ny undersøgelse viser, at danske virksomheder forsømmer at følge op på deres investeringer i it-sikkerhed.

It-sikkerhed har de danske virksomhedslederes opmærksomhed, men det står anderledes sløjt til med at følge op på investeringerne i it-sikkerhed. Det viser en ny undersøgelse, som sikkerheds- og softwarefirmaet Symantec har udarbejdet, ifølge Dagbladet Børsen.

Undersøgelsen bygger på 180 nordiske børsnoterede selskaber, hvoraf de 45 er fra Danmark. Hele 84 procent af de adspurgte danske virksomheder fortæller, at de ikke dokumenterer, hvordan investeringerne i it-sikkerhed anvendes, og hvordan sikkerheden eventuelt kan forbedres ved hjælp af investeringerne. Blandt de øvrige nordiske lande ligger andelen af virksomheder, der ikke reflekterer over investeringerne, til sammenligning på 61 procent i gennemsnit.

I Danmark mener to tredjedele af de adspurgte ifølge undersøgelsen, at direktionen i deres virksomhed mangler forståelse for it-sikkerhed. I de øvrige nordiske lande er tallene lavere, og i Finland melder kun 36 procent om ledelsens manglende forståelse for sikkerheden.

Symantecs danske afdeling vurderer, at de markante danske tal især skyldes en dansk tendens til, at det er den samme person - eksempelvis økonomichefen - der har ansvaret for både den fysiske sikkerhed og it-sikkerheden. For mange topledere er it-sikkerhed, ifølge Symantec, et operationelt spørgsmål om antivirus, som it-afdelingen tager sig af.

»Få vurderer de mere strategiske risici i forbindelse med "Brand Equity", Corporate Governance m.m. I dag er uønsket adgang til virksomhedernes it-systemer jo langt mere kritisk end en indbrudstyv, der løber med kaffekassen«, siger Peter Michael Jensen, direktør for Symantecs danske afdeling til Dagbladet Børsen.

Peter Michael Jensen understreger, at det ikke kun handler om at have en formuleret og nedskrevet sikkerhedspolitik, men også om at håndhæve den - og det ansvar ser han i sidste ende som den øverste ledelses.

Læses lige nu
    Computerworld Events

    Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

    Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
    Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
    Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
    Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

    It-løsninger | Nordhavn

    SAP Excellence Day 2026

    Få konkrete erfaringer med S/4HANA, automatisering og AI i praksis. Hør hvordan danske virksomheder realiserer gevinster og etablerer effektive SAP-løsninger. Vælg fysisk deltagelse hos SAP eller deltag digitalt.

    Infrastruktur | København

    Datacenterstrategi 2026

    Denne konference bidrager med viden om, hvordan du balancerer cloud, on-premise og hybrid infrastruktur med fokus på kontrol, compliance og forretning.

    Sikkerhed | Aarhus C

    Identity Festival 2026 - Aarhus

    Er du klar til en dag, der udfordrer din forståelse af, hvad Identity & Access Management kan gøre for din organisation? En dag fyldt med indsigt, inspiration og løsninger, der sætter kursen for, hvordan vi arbejder med IAM i de kommende år.

    Se alle vores events inden for it

    Navnenyt fra it-Danmark

    Lars Jul Jakobsen, chefkonsulent hos Region Nordjylland, har pr. 28. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

    Lars Jul Jakobsen

    Region Nordjylland

    Forte Advice har pr. 5. januar 2026 ansat Claes Frederiksen som Commercial Director. Claes skal især beskæftige sig med at løfte den kommercielle modenhed i teknologiprojekter og sikre, at teknologi bliver brugt som strategisk løftestang. Claes kommer fra en stilling som Senior Client Partnership Director, Nordics hos Valtech. Claes har tidligere beskæftiget sig med teknologivalg og platformstrategi til teknologidrevet forretningsudvikling og marketing initiativer. Nyt job

    Claes Frederiksen

    Forte Advice

    Thomas Morville Helmert, chefkonsulent hos Rigspolitiet, har pr. 28. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse
    Adeno K/S har pr. 2. februar 2026 ansat Kia Harding Martinussen som ServiceNow Expert. Hun kommer fra en stilling som Principal Consultant hos Devoteam A/S. Nyt job