Android skal gå Apple i bedene

Mobil-telefoner med Google åbne styresystem Android skal kunne opgraderes og forbedres gennem en programbutik i stil med den App Store, som iPhones-ejere har idag har glæde af.

Som med iPhones App Store får de kommende Android-telefoner en indbygget butik, hvor man kan købe nye programmer til telefonen. Forskellen med Android Market, som butikken hedder, er at den er åben for alle der vil sælge sine programmer.

Lanceringen af de første smartphones med Googles åbne styresystem Android, rykker hurtigt nærmere. Og med den kommer der også flere detaljer, om hvad man kan vente sig af de nye telefoner. Nu er det muligt at se hvordan det nye distributionssystem af programmer kommer til at se ud.

Som med Apple iPhones App Store vil man kunne købe programmer og applikationer direkte i telefonen. Google kalder funktionen for Android Market. En vigtig forskel til Apples system er dog, at programmrne ikke behøver været certificeret - hvem som helst kan sælge sine programmer på Android Market. Ifølge Google skulle man nøjes med at registrere sig, lægge programmet op og så beskrive det.

Android Market holder selv øje med, hvornår programmerne kommer i nye versioner, og meddeler køberne om det. For ligeledes at kunne adskille bras for de gode applikationer vil brugerne kunne give programmerne karakter i et system, som Google sammenligner med det som Youtube bruger i dag.

De første telefoner vil kun have en betaversion af Android Market, hvor man kan downloade gratisprogrammer, men ikke købe og sælge programmer. Den fuldstændige version vil komme i en opgradering senere.

Læses lige nu

    Annonce

    Annonceindlæg tema

    Cloud & AI

    I dette særtema ser vi på, hvordan cloud og AI bliver fundamentet for virksomhedernes digitale forretning, og hvordan de nye muligheder for automatisering og forretningsværdi kan udnyttes uden at miste overblik, sikkerhed og menneskelig kontrol.

    Navnenyt fra it-Danmark

    Allan Hougaard, der arbejder med softwareudvikling og -arkitektur hos Sparinvest, har pr. 30. juni 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i softwarekonstruktion på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

    Allan Hougaard

    Sparinvest

    Sophie Dalsgaard Myhrmann, er pr. 1. september 2026 ansat hos Elbek & Vejrup A/S som Project Manager i Logistik & Produktion. Hun skal især beskæftige sig med projektledelse indenfor logistik og produktion. Hun er nyuddannet cand.it, i IT, kommunikation og Organisation fra Aarhus Univeristet. Nyt job

    Sophie Dalsgaard Myhrmann

    Elbek & Vejrup A/S

    Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation, har pr. 1. august 2026 ansat Maria Binger, 44 år,  som CFO. Hun skal især beskæftige sig med den finansielle styring i takt med Iduras vækst i Danmark og internationalt med fokus på blandt andet forecasting. Hun kommer fra en stilling som Director Business Finance hos Danelec. Hun er uddannet cand.merc.aud. fra Copenhagen Business School. Hun har tidligere beskæftiget sig med finance hos Agillic, Cobham SATCOM og Saxo Bank. Nyt job

    Maria Binger

    Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation,

    Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation, har pr. 1. september 2026 ansat Alfredo Paladino, 32 år,  som Account Manager for det danske marked. Han skal især beskæftige sig med salg af Iduras MitID- og signaturløsninger i Danmark. Han kommer fra en stilling som Head of Business Development hos Goodwings. Han er uddannet kandidat i e-business. Han har tidligere beskæftiget sig med at opbygge Goodwings' kommercielle funktion og lede et internationalt BDR-team på 12 personer. Nyt job

    Alfredo Paladino

    Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation,