Hvis man forsøger at betale med det nye chipbaserede Visa/Dankort i udenlandske forretninger kan man risikere at kortet bliver afvist. PBS fortæller at man har modtaget henvendelser fra flere kortholdere, der har oplevet problemer med at bruge chipkortet i udlandet.
Ifølge betalingsselskabet er problemet koncentreret i England og gælder kun et mindre antal forretninger. Men risikoen for at opleve problemer er alligevel forholdsvis stor for danske rejsende, fordi en del af de berørte forretninger ligger i lufthavne.
Danske kortholdere kan også opleve problemer med at bruge chipkortet i britiske netforretninger.
Visa International har indledt en undersøgelse af de berørte terminaler og systemopsætningen hos de engelske indløsere.
Mistanken retter sig med den lange løbetid på kortet, som muligvis kommer i konflikt med nogle betalingsløsninger.
Det forventes at kilden til fejlen er fundet indenfor kort tid.
PBS anbefaler at kortholdere, som oplever at kortet bliver afvist i en forretning, i stedet hæver penge i den nærmeste pengeautomat.