Mobiltelefonen skal med i skoletasken

Mobiltelefoner i skolernes undervisning har været en succes på dansk folkeskole og skal udvides efter sommerferien.

I efterhånden mange år har landets skolelærere ladet sig irritere over elevernes tændte mobiltelefoner, som forstyrrede den daglige undervisning. Det skal nu være slut, men ikke fordi mobilerne endegyldigt skal forbydes i skolerne. Derimod har et projekt udført af TDC og Ganløse Skole omkring brug af mobiltelefoner i undervisningen vist sig at være en så stor succes, at man vil satse på at udvide det yderligere fremover.

Det er elever i skolens 8. og 10. klasse, der blandt andet har brugt deres mobiler til at fotografere fysikforsøg og lave film om klima og CO2 med mobilens kamera. Og også mobilernes mere avancerede funktioner har været i brug, eksempelvis da man lavede orienteringsløb i København, hvor eleverne skulle finde rundt ved hjælp af deres telefoners GPS-system og en række på forhånd udleverede koordinator.

Efter sommerferien er det som sagt meningen, at forsøget skal udvides med endnu flere af skolens klasser, som hver især blandt andet skal komme med andre bud på, hvordan mobilerne kan bruges til at forny undervisningen.

Foreløbig ser projektet ud til at være isoleret til Ganløse Skole, men mon ikke man kan forvente, at flere skoler kommer med i fremtiden, hvis succesen fortsætter? Som skolebibliotekar på Ganløse Skole Sonja Pedersen udtrykker det, så "er der ingen tvivl om, at mobiltelefonen i fremtiden bliver et læringsmiddel i folkeskolen på lige fod med kridtet, bogen og computeren."

Så skal lærerne bare lige overbevises også.

Læses lige nu

    KMD A/S

    Customer Support Consultant

    Københavnsområdet

    Capgemini Danmark A/S

    Presales Lead End User Services

    Københavnsområdet

    Netcompany A/S

    Erfaren Linux Operations Engineer

    Midtjylland

    Navnenyt fra it-Danmark

    Sebastian Rübner-Petersen, 32 år, Juniorkonsulent hos Gammelbys, er pr. 1. september 2025 forfremmet til Kommunikationskonsulent. Han skal fremover især beskæftige sig med Projektledelse, kommunikationsstrategier og implementering af AI. Forfremmelse
    Norriq Danmark A/S har pr. 1. august 2025 ansat Mia Vang Petersen som Head of Marketing. Hun skal især beskæftige sig med at lede Norriqs marketingteam mod nye succeser. Hun kommer fra en stilling som Head of Marketing hos Columbus Danmark. Hun er uddannet Kandidat i Kommunikation fra Aalborg Universitet. Nyt job

    Mia Vang Petersen

    Norriq Danmark A/S

    Industriens Pension har pr. 3. november 2025 ansat Morten Plannthin Lund, 55 år,  som it-driftschef. Han skal især beskæftige sig med it-drift, it-support og samarbejde med outsourcingleverandører. Han kommer fra en stilling som Head of Nordic Operations Center hos Nexi Group. Han er uddannet HD, Business Management på Copenhagen Business School. Han har tidligere beskæftiget sig med kritisk it-infrastruktur og strategiske it-projekter. Nyt job

    Morten Plannthin Lund

    Industriens Pension

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. september 2025 ansat Ahmed Yasin Mohammed Hassan som Data & AI Consultant. Han kommer fra en stilling som selvstændig gennem de seneste 3 år. Han er uddannet cand. merc. i Business Intelligence fra Aarhus Universitet. Nyt job

    Ahmed Yasin Mohammed Hassan

    Norriq Danmark A/S