Symantec-patch skaber panik og kaos

En fejlslagen softwareopdatering har udviklet sig til et pr-mareridt for Symantec, som nu forsøge at gyde olie på vandene.

I starten af ugen dukkede en mistænkelig advarsel pludselig op på skærmen hos mange brugere af programmet Norton Internet Security. Dialogboksen fortalte at et usigneret program kaldet PIFTS.exe forsøgte at opnå forbindelse til internet. Den slags får normalt alle alarmklokkerne til at ringe - men brugere som søgte efter informationer om PIFTS.exe på nettet fandt kun spørgsmål fra andre brugere i samme vildrede.

Symantecs eget internet-forum for Norton Internet Security blev hurtigt oversvømmet med spørgsmål fra vrede brugere. Og så gik det helt galt. I stedet for at svare på spørgsmålene begyndte Symantecs moderatorer at slette alle indlæg der handlede om PIFTS. De vildeste konspirations-teorier begyndte at cirkulere på nettet.

Nu har Symantec så brudt tavsheden og leveret en forklaring. Ifølge softwarefirmaet er PIFTS.exe en diagnostisk patch til Norton Internet Security, der blev distribueret i tre timer mandag aften amerikansk tid.

En menneskelig fejl gjorde, at patchen ikke var forsynet med en signatur, og det fik firewall-programmerne til at reagere med en advarsel på brugernes computere. Norton trak herefter patchen tilbage og understreger at brugernes sikkerhed ikke har været truet.

Men det er kun den ene del af sagen - den anden del er de hundredvis af indlæg om PIFTS, som efterfølgende blev slettet fra Symantecs forum. Firmaet forklarer, at der blev oprettet flere hundrede nye brugerkonti i løbet af kort tid, som oversvømmede de forskellige supportfora med 'spam'. Derfor besluttede Symantec at slette indlæggene. Men ifølge denne side, der dokumenterer sagen, er det ikke kun spam-beskeder, der er blevet slettet, men også legitime indlæg fra bekymrede brugere.

Avisen Washington Post skriver at malware-forfattere allerede har udnyttet PIFTS-sagen ved at oprette sider der lover at hjælpe brugerne, men i virkeligheden installerer ondsindede programmer. Hvis man søger efter PIFTS.exe med Google, lander man hurtigt på meget tvivlsomme sider. Derfor advarer Symantec mod at følge disse links fra Google.




Brancheguiden
Brancheguide logo
Opdateres dagligt:
Den største og
mest komplette
oversigt
over danske
it-virksomheder
Hvad kan de? Hvor store er de? Hvor bor de?
Ed A/S
Salg af hard- og software.

Nøgletal og mere info om virksomheden
Skal din virksomhed med i Guiden? Klik her

Kommende events
Customer Experience - Lad viden, overblik og data drive den gode kundeoplevelse

Er du klar til at lade dig inspirere af andres erfaringer med, hvordan du automatiserer indsatsen for at øge tilfredshed og loyalitet?

11. juni 2025 | Læs mere


CISO Challenges 2025

Styrk din virksomheds sikkerhed med avanceret Cybersikkerhed. Kom med når vi denne dag stiller skarpt på, hvordan du som CISO eller sikkerhedsansvarlig, kan leve op til alle krav om sikkerhed og risikostyring, gennem dialog og erfaringsudveksling. Gennem både korte oplæg og diskussioner rundt om bordene vil vi blandt andet sætte fokus på, hvordan man skaber en sikker organisation med de midler, man nu engang har til rådighed.

12. juni 2025 | Læs mere


Cyber Briefing: Er din backup en illusion?

Én gang om måneden leverer Computerworld Events en kort Cyber Briefing. Denne gang kan du komme helt tæt på, når ScanNet stiller skarpt på din virksomheds backup- og databeskyttelsesstrategi.

16. juni 2025 | Læs mere