iPhone bliver billigere - hvis du er svensker

AT&T vil sælge ulåste, abonnementsfri versioner af iPhone 3G for 599 dollars og i Sverige har Telia imødekommet kritik af de høje abonnemnetspriser, så svenskerne får fri datatrafik og taletid på en række abonnementer. I Danmark har Telia ingen tilsvarende planer.

Telia er blevet kraftigt kritiseret for ikke at tilbyde fri datatrafik til det apparat, der, endnu før det er kommet i handlen, er udråbt til at være så god en internet-telefon, af den egenhændigt vil kunne sætte skub i det mobile internet.

Men fornøjelsen kan blive dyr. Herhjemme er der for øjeblikket en månedlig begrænsning på 300 Mb data og 300 minutters taletid inkluderet i det abonnement, som Telia vil binde danske 3G iPhones op på. Går man ud over denne kvota, stiger prisen betragteligt, og det har fået en række danske iPhone-fans på barrikaderne.

Svenske Telia gør nu op med kritikken i Sverige og har "nuanceret" de mange abonnementsmuligheder med iPhone 3G. Det betyder blandt andet mulighed for at opnå fri datatrafik og fri samtaletrafik for et månedligt beløb, via såkaldte tillægstjenester.

Telias danske pressechef, Rune Fick Hansen, oplyser, at han ikke kender de svenske priser. Han afviser dog, at Telia Danmark har planer om at ændre abonnementspriserne.

Hos amerikanske AT&T meldte man forleden ud, at den nye 3G version af iPhone også vil blive solgt i en version uden abonnementsbinding. Den kommer til at koste 599 dollars, skriver Financial Times. Det svarer i rund mønt til lidt under 3000 kroner. Avisen mener, at det ulåste iPhone-tilbud skal ses som et forsøg på at komme bølgen af hackede iPhones forkøbet - en bølge, som alvorligt generede salget i andre lande, da den første version af telefonen blev lanceret.

Læses lige nu

    Annonceindlæg fra Trustworks

    Tillid i en Zero-Trust verden

    Med voksende trusler, nye EU-krav og øget kompleksitet er cybersikkerhed nu en central ledelsesopgave på linje med strategi og økonomi.

    Navnenyt fra it-Danmark

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. februar 2026 ansat Michael Benner som Senior Solution Architect. Han skal især beskæftige sig med Microsoft Fabric Accelerator Framework herunder videreudvikling af frameworket, kundeimplementeringer og pre-sales opgaver. Han kommer fra en stilling som løsningensarkitekt hos Columbus Data & AI. Han er uddannet Økonomistyring fra Aalborg Universitet. Han har tidligere beskæftiget sig med at være ansat i revisionsbranchen hos PwC Forensic og Deloitte Forensic. Nyt job

    Michael Benner

    Norriq Danmark A/S

    Immeo har pr. 1. februar 2026 ansat Claes Justesen som Principal. Han kommer fra en stilling som Director hos Valtech. Nyt job
    Henrik Vittrup Zoega, projektkoordinator hos Departementet for Fiskeri, Fangst, Landbrug og Selvforsyning, Grønland, har pr. 22. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Syddansk Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

    Henrik Vittrup Zoega

    Departementet for Fiskeri, Fangst, Landbrug og Selvforsyning, Grønland