Debitel lancerer lavprisfastnet

Debitel lancerer nu et nyt teleprodukt til fastnetkunder. Produktet udmærker sig ved en meget lav abonnementspris og er attraktivt for både private og små virksomheder.

Teleselskabet Debitel lancerer på mandag et nyt produkt til fastnetkunder. Produktet, der hedder fastnet Lavpris, adskiller sig fra andre fastnetløsninger, ved at have en meget lav abonnementspris på kun 99 kroner per måned.

»Vi tror, at der i markedet er plads til et produkt med et meget billigt abonnement,« siger Debitels markedsdirektør Carsten Boldt til ComON.

Det nye tiltag kan ses som et forsøg på at ramme alle de privatkunder, der mener, de ikke har brug for store mængder taletid, og som derfor ikke er parate til at betale 199 kroner eller 299 kroner om måneden for fri taletid.

Debitels nye tiltag bliver ikke markedsført direkte mod erhvervskunder, men det kan faktisk være interessant for små virksomheder, der ikke har mulighed for at forhandle sig til store rabatordninger hos teleselskaberne.




Brancheguiden
Brancheguide logo
Opdateres dagligt:
Den største og
mest komplette
oversigt
over danske
it-virksomheder
Hvad kan de? Hvor store er de? Hvor bor de?
itm8 A/S
Outsourcing, hosting, decentral drift, servicedesk, konsulentydelser, salg og udleje af handelsvarer, udvikling af software.

Nøgletal og mere info om virksomheden
Skal din virksomhed med i Guiden? Klik her

Kommende events
Computerworld Cloud & AI Festival 2025

Med den eksplosive udvikling indenfor cloud & AI er behovet for at følge med og vidensdeling større end nogensinde før. Glæd dig til to dage, hvor du kan netværke med over 2.400 it-professionelle, møde mere end 50 it-leverandører og høre indlæg fra +90 talere. Vi sætter fokus på emner som AI; infrastruktur, compliance, sikkerhed og løsninger for både private og offentlige organisationer.

17. september 2025 | Læs mere


IT og OT i harmoni: Sikring uden at gå på kompromis med effektiviteten

IT og OT smelter sammen – men med risiko for dyre fejl. Få metoder til sikker integration med ERP, kundesystemer og produktion. Tilmeld dig og få styr på forskellene og faldgruberne.

24. september 2025 | Læs mere


NIS2: Vi gør status efter tre måneder og lærer af erfaringerne

Vær med, når vi deler oplevelser med implementering af NIS2 og drøfter, hvordan du undgår at gentage erfaringerne fra GDPR – og særligt undgår kostbar overimplementering.

30. september 2025 | Læs mere