MacExpo åbnede i dag

MacExpo åbnede i dag dørene i London – for første gang i lang tid med Apple som den største deltager.

Microsoft er at finde med Office v. X, Adobe viser Mac OS X versioner af en lang række af deres programmer. Macromedia viser Freehand på Mac OS X samt deres resterende produkter på Mac OS 9. Formac og Sony er at finde med deres nye skærme. Wacom kommer med Intous 2, Corel med alle deres Mac OS X programmer, Alias/Wavefront demonstrerer MAYA osv.


Blandt nyhederne på messen er Apples iPod, der netop er lanceret i England. De første versioner af iPod'en forventes til Danmark i denne uge - men i første omgang kun til pressen. Først engang i december vil iPod'en være at finde i butikkerne rundt omkring i landet.


SoftPress demonstrerer en beta-version af Freeway 3.5 på Mac OS X. Den endelige version kommer den 2. januar. Freeway er et billigt og samtidig brugervenligt alternativ til de store webdesign programmer fra Adobe og Macromedia.


SmartDisk, der står bag bl.a. de små VST FireWire-harddiske, har nu lanceret endnu et mini-drev. FireFly, som drevet hedder, benytter samme harddisk, som vi finder i Apples iPod - altså en 5GB 1.8" enhed. Målene er: 102x54x13mm, og prisen er 249 pund - inklusiv den engelske moms.




    Brancheguiden
    Brancheguide logo
    Opdateres dagligt:
    Den største og
    mest komplette
    oversigt
    over danske
    it-virksomheder
    Hvad kan de? Hvor store er de? Hvor bor de?
    Also A/S
    Salg af serviceydelser inden for logistik, finansiering, fragt og levering, helhedsløsninger, digitale tjenester og individuelle it-løsninger.

    Nøgletal og mere info om virksomheden
    Skal din virksomhed med i Guiden? Klik her

    Kommende events
    Computerworld Cyber Briefing

    Computerworld giver dig hver måned 30 minutter med de nyeste cybertrusler, konkrete angreb og brugbare råd. Få indsigt i AI og sikkerhed, compliance, risikovurdering og forsvarsstrategier. Tilmeld dig næste Cyber Briefing nu.

    14. august 2025 | Læs mere


    Cyber Security Summit 2025: Her er truslerne – og sådan beskytter du dine kritiske data

    Deltag og få værktøjer til at beskytte din virksomhed mod de nyeste cybertrusler med den rette viden og teknologi.

    19. august 2025 | Læs mere


    Cyber Security Summit 2025 i Jylland

    Deltag og få værktøjer til at beskytte din virksomhed mod de nyeste cybertrusler med den rette viden og teknologi.

    21. august 2025 | Læs mere