IBM donerer 500 patenter til open source-samfundet

IBM stiller 500 af sine 40.000 patenter gratis til rådighed for alle open source-udviklere.

It-giganten IBM har indgået en frivillig »ikke-angrebspagt« med open source-samfundet. IBM stiller 500 af sine patenter gratis til rådighed for alle open source-udviklere og lover at selskabet ikke vil kræve licensbetaling for patenterne.

Allerede i august 2004 annoncerede IBM, at selskabet ikke ville bruge sine patenter mod Linux, i modsætning til SCO, som stort set uden held har forsøgt at få Linux-brugere til at betale licensafgifter.

IBM udvider nu dette løfte til at gælde for 500 teknologi-patenter, der er registreret i USA og andre lande. Patenterne kan frit anvendes i alle former for open source-software, så længe koden til de færdige produkter er frit tilgængelig.

Samtidig har IBM dog endnu engang sat rekord som den amerikanske virksomhed, der har fået tilkendt flest patenter i det forgangne år. IBM fik godkendt 3.248 patenter i 2004 og ligger dermed som nr. 1 på listen over selskaberne i USA med flest patenter - for tolvte år i træk.

Det skønnes at IBM har flere end 40.000 patenter i USA - og mange af patenterne beskriver teknologier og forretnings-metoder, som næppe ville kunne patentbeskyttes i Europa under de nuværende regler. IBM betegnes da også som en af drivkræfterne bag EU's nye patentdirektiv, der kritiseres for at indføre amerikanske tilstande i Europa.

Kritikere henviser til, at de 500 patenter kun er en lille del af IBM's samlede porteføjle på 40.000 patenter - og dertil kommer at det er tvivlsomt, om mange af patenterne i praksis ville kunne håndhæves.

IBM fremhæver dog, at man ønsker at støtte open source-samfundet og skabe en solid platform for fremtidig innovation, hvor udviklerne ikke behøver frygte at blive konfronteret med krav om licensbetaling i fremtiden.




Brancheguiden
Brancheguide logo
Opdateres dagligt:
Den største og
mest komplette
oversigt
over danske
it-virksomheder
Hvad kan de? Hvor store er de? Hvor bor de?
Hewlett-Packard ApS
Udvikling og salg af software, hardware, konsulentydelser, outsourcing samt service og support.

Nøgletal og mere info om virksomheden
Skal din virksomhed med i Guiden? Klik her

Kommende events
IT og OT i harmoni: Sikring uden at gå på kompromis med effektiviteten

IT og OT smelter sammen – men med risiko for dyre fejl. Få metoder til sikker integration med ERP, kundesystemer og produktion. Tilmeld dig og få styr på forskellene og faldgruberne.

24. september 2025 | Læs mere


NIS2: Vi gør status efter tre måneder og lærer af erfaringerne

Vær med, når vi deler oplevelser med implementering af NIS2 og drøfter, hvordan du undgår at gentage erfaringerne fra GDPR – og særligt undgår kostbar overimplementering.

30. september 2025 | Læs mere


Ledelse og AI: Sådan transformerer teknologien lederskabet

Her er chancen for at netværke med andre ledere, der håndterer store transformationer med udgangspunkt i it. Hør blandt andet om, hvordan AI revolutionerer forandringsledelse og organisatorisk udvikling.

02. oktober 2025 | Læs mere