Dansk spilkomet solgt for 313 millioner kroner

Det danske softwarefirma IO Interactive er solgt til spilgiganten Eidos for 313 millioner kroner.

Den britiske spilgigant Eidos betaler 313 millioner kroner for det danske firma IO Interactive. Købssummen betales med 257 millioner kroner i kontanter og aktier samt yderligere 56 millioner kroner i bonus, som er knyttet til firmaets indtægter i de næste fire år. Handlen forventes afsluttet den 31. marts.

Den nuværende ejerkreds omfatter syv ledere og syv nøglemedarbejdere, som ejer 60 pct. af aktierne, og Egmont-koncernen, som ejer 40 pct. af selskabet.

»Eidos er en ideel partner for IO Interactive med en kompetent og succesrig ledelse, som deler vores holdning til produktion og udvikling. Vi vil fortsætte med at producere succesfulde spil, som Hitman, og arbejde med at definere en førende teknologisk platform som kan anvendes i andre dele af Eidos,« siger Janos Flösser, der er direktør for IO Interactive.

Efter overtagelsen vil Janos Flösser fortsætte som direktør for selskabet med 134 ansatte, som fortsat skal arbejde fra København.

IO Interactives internationale succes skyldes ikke mindst spilserien Hitman, hvor spilleren overtager rollen som lejemorder. Det sidste spil i serien, Hitman 2 - Silent Assassin, er solgt i mere end to millioner eksemplarer. Det tredje kapitel i serien - Hitman: Contracts - kommer på markedet den 30. april.

Meddelelsen om Eidos' overtagelse af den danske spilkomet kommer samtidig med, at den britiske spilgigant har fremlagt sit halvårsregnskab med et overskud efter skat på knap 70 millioner kroner. Det er en fremgang på 42 pct. i forhold til året før.

»Det forhold og den erfaring, som vi har haft med IO Interactive i de sidste fem år, giver os stor tillid til deres evne til at fortsætte Hitman-seriens succes og udvikle nye titler. Desuden vil deres markedsledende teknologi blive et vigtigt element i gruppens overgang til en ny platform,« kommenterer Mike McGarvey, der er direktør for Eidos.

Det danske firma har udviklet en ny grafikmotor til det kommende Hitman-spil, som også skal anvendes i andre spil fra Eidos.

Læses lige nu

    Netcompany A/S

    Erfaren Linux Operations Engineer

    Nordjylland

    Capgemini Danmark A/S

    Client Partner

    Københavnsområdet

    Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    Cyberdivisionen søger Business Relationship Manager

    Københavnsområdet

    Navnenyt fra it-Danmark

    IFS Danmark A/S har pr. 2. marts 2026 ansat Marlene Gudman som HR Business Partner. Hun skal især beskæftige sig med HR i Danmark og Norden og lede udvalgte internationale HR-projekter. Hun kommer fra en stilling som Nordic Lead HR Business Partner hos Salesforce. Hun har tidligere beskæftiget sig med international HR med fokus på udvikling af og udfordringer i HR ud fra et forretningsperspektiv. Nyt job

    Marlene Gudman

    IFS Danmark A/S

    TDC Erhverv har pr. 1. maj 2026 ansat Peter Bjerregaard Harden som Senior Vice President (SVP), Enterprise Sales. Peter skal især beskæftige sig med at drive transformationen mod at blive en førende, kundecentreret partner inden for Cloud, Cyber og integrerede ICT-løsninger. Peter kommer fra en stilling som Country Manager hos Google Cloud Danmark. Peter er uddannet Cand. Merc (AU), HD, Organisation og Ledelse (CBS), Bestyrelsesuddannelse (CBS). Peter har tidligere beskæftiget sig med at opbygge Google Cloud i Danmark samt roller hos Microsoft, Salesforce og i management consulting. Nyt job
    IFS Danmark A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Lasse Hounsgaard som AI Account Executive. Lasse skal især beskæftige sig med udrulning af IFS.ai Logistics i Norden. Lasse kommer fra en stilling som Manufacturing Account Executive hos Autodesk ApS. Lasse er uddannet cand.merc. i International Virksomhedsøkonomi. Lasse har tidligere beskæftiget sig med digitalisering af danske og nordiske virksomheder. Nyt job

    Lasse Hounsgaard

    IFS Danmark A/S