EDB Gruppen køber IT Gruppen

EDB Gruppen har indgået aftale om køb af IT Gruppen med virkning fra første oktober 2007.

EDB Gruppen overtager IT Gruppen pr. 1. oktober.

Opkøbet gør dermed EDB Gruppen til Danmarks største it-leverandør til detailsektoren. Og med IT Gruppen i stalden forventer EDB Gruppen en øget omsætning på mindst 40 millioner kroner i 2007.

IT gruppen får dog lov til at blive videreført som et helejet selskab med eget navn. Både EDB Gruppen og den tilkøbte virksomhed har allerede fra første dag store forventninger til samarbejdet i virksomhedernes sammenlagte retailenhed.

»Med opkøbet af IT Gruppen følger vi vores strategi til punkt og prikke, når det gælder styret vækst og fokusering på brancheløsninger. Vi har nu fået etableret den bedst tænkelige platform for vores fremadrettede aktiviteter med den bredeste og mest komplette vifte af specialiserede
produkter og services til detailhandlen i Skandinavien«, siger Leif Vestergaard, der er administrerende direktør i EDB Gruppen.

For allerede dagen efter sammenlægningen vil den samlede retailenhed betjene mere end 65.000 daglige brugere af kasseterminaler og beskæftige cirka 180 medarbejdere.

EDB Gruppen, der er børsnoteret, udbyder i forevejen løsninger til 22 forskellige brancher og beskæftiger i dag 850 medarbejdere i Danmark, Sverige og Norge.

købsprisen er ikke offentliggjort endnu.

Læses lige nu

    Event: Årets CIO 2026

    Andre events | København

    Vi samler Danmarks stærkeste digitale ledere til en dag med viden og visioner. Årets CIO 2026 fejrer 21 års jubilæum, og NEXT CIO sætter spotlight på næste generation. Deltag og bliv inspireret til at forme fremtidens strategi og eksekvering.

    4. juni 2026 | Gratis deltagelse

    Navnenyt fra it-Danmark

    Lector ApS har pr. 5. januar 2026 ansat Per Glentvor som Seniorkonsulent i LTS-gruppen. Per skal især beskæftige sig med med videreudvikling af Lectors løsning til automatisering og forenkling af toldprocesser. Per kommer fra en stilling som freelancekonsulent. Per har tidligere beskæftiget sig med løsninger indenfor trading, løsninger til detail, mobil samt logistik. Nyt job

    Per Glentvor

    Lector ApS

    Thomas Morville Helmert, chefkonsulent hos Rigspolitiet, har pr. 28. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse
    Christian Pedersen,  emagine Consulting A/S, er pr. 1. februar 2026 udnævnt som Chief AI Officer. Han beskæftiger sig med opkvalificere emagines ansatte, udvikle interne AI-værktøjer og levere AI-projekter for kunderne. Som leder af et nye AI-team skal han også udvikle og lancere AI-produkter til markedet. Udnævnelse

    Christian Pedersen

    emagine Consulting A/S