EDB Gruppen køber IT Gruppen

EDB Gruppen har indgået aftale om køb af IT Gruppen med virkning fra første oktober 2007.

EDB Gruppen overtager IT Gruppen pr. 1. oktober.

Opkøbet gør dermed EDB Gruppen til Danmarks største it-leverandør til detailsektoren. Og med IT Gruppen i stalden forventer EDB Gruppen en øget omsætning på mindst 40 millioner kroner i 2007.

IT gruppen får dog lov til at blive videreført som et helejet selskab med eget navn. Både EDB Gruppen og den tilkøbte virksomhed har allerede fra første dag store forventninger til samarbejdet i virksomhedernes sammenlagte retailenhed.

»Med opkøbet af IT Gruppen følger vi vores strategi til punkt og prikke, når det gælder styret vækst og fokusering på brancheløsninger. Vi har nu fået etableret den bedst tænkelige platform for vores fremadrettede aktiviteter med den bredeste og mest komplette vifte af specialiserede
produkter og services til detailhandlen i Skandinavien«, siger Leif Vestergaard, der er administrerende direktør i EDB Gruppen.

For allerede dagen efter sammenlægningen vil den samlede retailenhed betjene mere end 65.000 daglige brugere af kasseterminaler og beskæftige cirka 180 medarbejdere.

EDB Gruppen, der er børsnoteret, udbyder i forevejen løsninger til 22 forskellige brancher og beskæftiger i dag 850 medarbejdere i Danmark, Sverige og Norge.

købsprisen er ikke offentliggjort endnu.

Læses lige nu

    Capgemini Danmark A/S

    SAP S/4HANA Business Controlling

    Københavnsområdet

    Erhvervsakademi Aarhus

    Undervisere til it-uddannelser

    Midtjylland

    KMD A/S

    Senior Solution Architect

    Københavnsområdet

    Navnenyt fra it-Danmark

    Renewtech ApS har pr. 1. februar 2026 ansat Thomas Bjørn Nielsen som E-Commerce Manager. Han skal især beskæftige sig med at optimere og vækste virksomhedens digitale platforme yderligere. Han kommer fra en stilling som Operations Project Manager hos Tiger Media. Han er uddannet fra Aalborg Universitet og har en MSc. i International Virksomhedsøkonomi. Nyt job

    Thomas Bjørn Nielsen

    Renewtech ApS

    Khaled Zamzam, er pr. 1. marts 2026 ansat hos Immeo som Consultant. Han er nyuddannet i Informationsteknologi fra DTU. Nyt job
    Thomas Nakai, Product Owner hos Carlsberg, har pr. 27. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

    Thomas Nakai

    Carlsberg

    netIP har pr. 20. januar 2026 ansat Mikkel Lykke Petersen som Datateknikerelev ved netIP Thisted/Aalborg. Han er uddannet håndværker og har arbejdet som både montør, mekaniker, tømrer og tagdækker. Nyt job