Refokusering giver Blue Line underskud

Producenten af industri-pc'er Blue Line har investereret så kraftigt i fremtidige forretningsområder, at regnskabsåret 2002-2003 kommer ud med et underskudpå 3,2 millioner kroner efter en omsætning på 57 millioner kroner, oplyser selskabet.

Producenten af industri-pc'er Blue Line har investereret så kraftigt i fremtidige forretningsområder, at regnskabsåret 2002-2003 kommer ud med et underskudpå 3,2 millioner kroner efter en omsætning på 57 millioner kroner, oplyser selskabet.

Men direktør Niels Pedersen er ikke bekymret. Hans optimisme skyldes blandt andet, at en refokusering i retning af blandt andet automotiv IT (transportsektoren) i 2003 udmøntede sig i den største ordre i leverandørens 17-årige historie.

»Det koster at investere i udvikling og at omstille organisationen til nye forretningsområder, må vi erkende. Men udgifterne er afholdt, og nu begynder indtægterne heldigvis at komme,« siger han.

»Vi har lavet gode resultater i de seneste fire regnskabsår, hvilket har skabt en solid egenkapital. Men det er klart, at underskuddet tærer på reserverne, og jeg havde selvfølgelig hellere set et bedre resultat. Derfor er jeg også meget tilfreds med, at vores strategi om at fokusere mere på industriel IT, automotiv IT og datacenter-design-løsninger nu er begyndt at bære frugt,« siger Niels Pedersen.

Det var i starten af 2003 Blue Line fik sin store ordre, da en dansk kunde bestilte automotiv IT for 7 millioner kroner til brug i busser. Siden er ordren fulgt op af en udenlandsk kunde, der skal bruge automotiv IT for 3 millioner kroner - ligeledes i busser. Begge ordrer faktureres i perioden november 2003-februar 2004, oplyses det.

Niels Pedersen vurderer sammen med sin bestyrelse, at markedet for Automotiv IT, som Blue Line har brugt mange ressourcer på at udvikle, har et potentiale på et trecifret millionbeløb.

»Ideen er at tage Blue Line pc-tankegangen ind i køretøjer som busser, lastbiler, taxier og tog. Til det formål har vi udviklet driftssikre og robuste, automotive pc'er, der kan modstå strabadserne under transport i form af blandt andet kulde, varme, chok og vibrationer. Og vi er den første og foreløbig eneste producent i Danmark, der kan levere en fuld automotiv pc-platform. Ja, faktisk er kompetencen så interessant, at den har vakt opmærksomhed på europæisk plan,« siger Niels Pedersen.

Niels Pedersen er glad for, at Blue Line ikke skal leve af at producere pc'er alene.

»Konkurrencen på det generelle pc-marked er benhård og priserne faldende. Så hvis vi udelukkende satsede på business-IT, tvivler jeg på, at vi kunne generere den indtjening, som vi ønsker. Vores berettigelse på markedet, der hvor vi er rigtig stærke, er i forhold til kunder med høje kvalitetskrav samt behov for skræddersyede og støjsvage løsninger,« forklarer han.

»Jeg forventer, at resultatet for indeværende regnskabsår ender med et rundt nul, og at vi herefter høster frugten af fremtidsinvesteringerne gennem stigende indtjening i de kommende år. Forandringsevnen er et utrolig vigtigt parameter i vores branche, og vores er i hvert fald toptrimmet,« siger Niels Pedersen.

BEC Financial Technologies

Java software engineer (regular)

Region Sjælland

Red Barnet

Senior Data Engineer

Københavnsområdet

Netcompany A/S

IT Consultant

Københavnsområdet

Navnenyt fra it-Danmark

Norriq Danmark A/S har pr. 1. februar 2026 ansat Michael Benner som Senior Solution Architect. Han skal især beskæftige sig med Microsoft Fabric Accelerator Framework herunder videreudvikling af frameworket, kundeimplementeringer og pre-sales opgaver. Han kommer fra en stilling som løsningensarkitekt hos Columbus Data & AI. Han er uddannet Økonomistyring fra Aalborg Universitet. Han har tidligere beskæftiget sig med at være ansat i revisionsbranchen hos PwC Forensic og Deloitte Forensic. Nyt job

Michael Benner

Norriq Danmark A/S

Renewtech ApS har pr. 1. marts 2026 ansat Emil Holme Fisker som Customer Service Specialist. Han skal især beskæftige sig med at levere høj kvalitets kundeservice og hjælpe Renewtechs kunder med at få de rette løsninger til deres behov. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos Camro A/S. Han er uddannet som salgselev hos Camro A/S. Han har tidligere beskæftiget sig med at udvikle gode kunderelationer, opsøgende salg og udvikling af salgsaktiviteter. Nyt job

Emil Holme Fisker

Renewtech ApS

Immeo har pr. 1. februar 2026 ansat Patricia Oczki som Marketing Manager. Hun kommer fra en stilling som Head of Marketing and Communication hos Coach Solutions. Nyt job