Reklameforbud til Microsoft i Sydafrika

Microsoft må ikke længere reklamere for sikkerheden i sine produkter i Sydafrika.

Det sydafrikanske reklametilsyn Advertising Standards Authority (ASA) har forbudt en Microsoft-annonce som viser en hacker sammen med uddøde dyrearter, skriver ZAFinance.com. Microsoft-annoncen betegnes som »ubegrundet og misvisende«.

Den omstridte annonce i november-udgaverne af magasinerne »Time« og »ITWeb Brainstorm« viser en hacker ved siden af en dodo, mammut og sabeltandstiger. I annoncens tekst kan man læse, at Microsofts produkter har samme sikkerhed som et pengeskab.

Det fik journalisten Richard Clarke til at reagere og sende en klage til reklametilsynet, hvor han hævder at Microsofts programmer er fyldt med sårbarheder.

ASA bad Microsoft om at fremlægge dokumentation for sine påstande, støttet af en uafhængig ekspert, og softwarefirmaet reagerede ved at indsende tekniske dokumenter og forsvarede samtidig sin annonce.

Men ASA mener at Microsoft stadig mangler at fremlægge en vurdering af sikkerheden fra en uafhængig ekspert, og reklametilsynet har derfor afgjort at annoncen skal trækkes tilbage. Den skulle ellers være bragt i en række magasiner og aviser i de kommende måneder.

Microsoft fastholder, at firmaets software beskytter kundernes data bedre end et pengeskab, en påstand som Richard Clarke betegner som »latterlig«.

Annonceindlæg fra Deloitte

Agentic AI er et paradoksalt undervurderet, men fuldmodent teknologiområde

Hvorfor er der ikke flere, der lykkes med Agentic AI? Fordi de mangler at håndtere mellemregningerne fra POC til storskalaløsning.

Navnenyt fra it-Danmark

Norriq Danmark A/S har pr. 1. december 2025 ansat Thomas Harboe Hald som Director Commercial Excellence. Thomas skal især beskæftige sig med opbygge og lede vores nye Customer Excellence Office. Thomas kommer fra en stilling som Partner hos Deloitte. Thomas er uddannet hos Copenhagen Business School som Graduate Diploma in Business Administration, Sales & Marketing. Thomas har tidligere beskæftiget sig med digital transformation, IT-strategi, ERP og forretningsudvikling. Nyt job

Thomas Harboe Hald

Norriq Danmark A/S

Norriq Danmark A/S har pr. 2. marts 2026 ansat Sarah Strøyer Hove som Consultant ERP. Hun skal især beskæftige sig med de nyeste teknologiske muligheder sammen med forretningsprocesserne. Hun kommer fra en stilling som Business Controller hos NGI A/S. Hun er uddannet hos Professionshøjskolen UCN som markedsføringsøkonom og International Handel og Markedsføring. Hun har tidligere beskæftiget sig med lager og logistik. Nyt job

Sarah Strøyer Hove

Norriq Danmark A/S

Norriq Danmark A/S har pr. 2. februar 2026 ansat Vlad-Andrei Fagarasan som Solution Architect. Han skal især beskæftige sig med moderne dataplatforme og arkitekturer hvilket er med til at sikre at vi fortsat tilbyder vores kunder skræddersyede løsninger. Han har tidligere beskæftiget sig med BI- og dataprojekter i både privat og offentlig regi. Nyt job

Vlad-Andrei Fagarasan

Norriq Danmark A/S

Netip A/S har pr. 1. maj 2026 ansat Ida Hyllested Friis som Key Account Manager ved netIP's kontor i Thisted. Hun kommer fra en stilling som Key Account Manager hos Københavns erhvervshus. Nyt job