Mangel på it-folk truer væksten

It er afgørende for øget produktivitet, og manglen på it-folk truer væksten og danske virksomheders konkurrenceevne, advarer økonomer.

Danske virksomheder leder med lys og lygte efter kvalificerede it-medarbejdere. Nu advarer eksperter mod, at den lave arbejdsløshed i it-branchen risikerer at hæmme væksten og danske virksomheders konkurrenceevne.

En rapport, som det internationale analyse institut IDC offentliggør i dag, viser, at der mangler rundt regnet 6.200 it-medarbejdere i Danmark. Hovedforfatteren bag IDC-rapporten, administrerende direktør Per Andersen, frygter, at manglen på it-folk kan føre til, at danske virksomheder ikke får løst deres ønskede it-opgaver, og i værste fald at de mister konkurrencekraft og dermed vækst. Og det er en udvikling, der også bekymrer danske økonomer.

»Udsigten til en faldene arbejdsstyrke i Danmark betyder, at væksten i dansk økonomi i fremtiden skal hentes via en øget produktivitet. Her spiller it en helt afgørende rolle. Derfor er det ekstra ærgerligt, at it-branchen står over for et massivt problem med mangel på kvalificerede medarbejdere,« siger Claus Birn Jensen, der er seniorøkonom i Jyske Bank til Børsen.

Samtidig viser IDC-rapporten, at danske it- og teleleverandører må se en fjerdedel af væksten for 2007 forsvinde i den blå luft, fordi der mangler arbejdskraft.

Desuden tvinger udviklingen ifølge Per Andersen, de danske virksomheder til at flytte it-opgaver til udlandet. Faktisk forventer to ud af tre it- og televirksomheder at lægge flere opgaver til udlandet og hver tredje danske virksomhed forventer ifølge Børsen, at gøre det samme.

Computerworld Events

Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

It-løsninger | Nordhavn

SAP Excellence Day 2026

Få konkrete erfaringer med S/4HANA, automatisering og AI i praksis. Hør hvordan danske virksomheder realiserer gevinster og etablerer effektive SAP-løsninger. Vælg fysisk deltagelse hos SAP eller deltag digitalt.

Infrastruktur | København

Datacenterstrategi 2026

Denne konference bidrager med viden om, hvordan du balancerer cloud, on-premise og hybrid infrastruktur med fokus på kontrol, compliance og forretning.

Sikkerhed | Aarhus C

Identity Festival 2026 - Aarhus

Er du klar til en dag, der udfordrer din forståelse af, hvad Identity & Access Management kan gøre for din organisation? En dag fyldt med indsigt, inspiration og løsninger, der sætter kursen for, hvordan vi arbejder med IAM i de kommende år.

Se alle vores events inden for it

Navnenyt fra it-Danmark

Adeno K/S har pr. 2. februar 2026 ansat Casper Barner Kristensen som ServiceNow Expert. Han kommer fra en stilling som Senior Automation Architect. Nyt job
Alcadon ApS har pr. 1. januar 2026 ansat Thomas Møller Pedersen som Key Account Manager. Han skal især beskæftige sig med teknisk support og salg inden for FTTx/Telecom i Jylland og på Fyn. Nyt job