Voice ME Remote Control

Den gode gamle fjernbetjening kan meget vel være på vej over i bunken af forældet elektronik.

Den gode gamle fjernbetjening kan meget vel være på vej over i bunken af forældet elektronik. Seneste skud på stammen er en stemmeaktiveret fjernbetjening, der reagerer på talte kommandoer som eksempelvis »DR1«, »skru op« eller »sluk«.

Voice ME, som den lyttende fjernbetjening hedder, er en multifjernbetjening som kan programmeres til at fungere med en bred vifte af hjemmets elektronik - deriblandt fjernsynet, videomaskinen og stereoanlægget.

Voice ME kan lagre 30 kommandoer, der hver især kan programmeres til at udføre tre funktioner; eksempelvis kan kommandoen »tænd tv« tænde tv'et, gå til din favoritkanal og justere lydstyrken, som du foretrækker den.

De mere kreative kan også programmere Voice ME, så kommandoen »godnat skat« automatisk får Voice ME til at skifte kanal til sportskanalen, skrue lidt ned og starte videoen.

Tre infrarøde sensorer, der sidder med en afstand af 120 grader, sørger for at sende signalet ud til al hjemmets elektronik.

Det lykkedes ikke at finde producenten af fjernbetjeningen, og det er så vidt vides kun muligt at erhverve sig dimsen via nettet - eksempelvis via www.iwantoneofthose.com. Prisen er på cirka 1.000 kroner.




Brancheguiden
Brancheguide logo
Opdateres dagligt:
Den største og
mest komplette
oversigt
over danske
it-virksomheder
Hvad kan de? Hvor store er de? Hvor bor de?
KEYBALANCE A/S
Udvikling og salg af økonomisystemer samt CRM og MPS. Systemer til blandt andet maskinhandlere, vvs-branchen, vognmænd, låsesmede,handelsvirksomheder

Nøgletal og mere info om virksomheden
Skal din virksomhed med i Guiden? Klik her

Kommende events
IT og OT i harmoni: Sikring uden at gå på kompromis med effektiviteten

IT og OT smelter sammen – men med risiko for dyre fejl. Få metoder til sikker integration med ERP, kundesystemer og produktion. Tilmeld dig og få styr på forskellene og faldgruberne.

24. september 2025 | Læs mere


NIS2: Vi gør status efter tre måneder og lærer af erfaringerne

Vær med, når vi deler oplevelser med implementering af NIS2 og drøfter, hvordan du undgår at gentage erfaringerne fra GDPR – og særligt undgår kostbar overimplementering.

30. september 2025 | Læs mere


Ledelse og AI: Sådan transformerer teknologien lederskabet

Her er chancen for at netværke med andre ledere, der håndterer store transformationer med udgangspunkt i it. Hør blandt andet om, hvordan AI revolutionerer forandringsledelse og organisatorisk udvikling.

02. oktober 2025 | Læs mere