Gamere er gladest for skiver

Foretrækker et spil på hylden - frem for download.

Gamle vaner tager tid at ændre.
En undersøgelse viser, at personer, der spiller konsol-spil stadig helst vil have et fysisk medie til deres spil – selv om der efterhånden er downloadtjenester på de fleste platforme.

Den britiske undersøgelse har spurgt spillere på Xbox, Wii og PlayStation om deres preferencer. Hele 64 procent sagde, at de helst ville købe spil, hvis de ligger på en fysisk skive frem for en digital kopi.
Spillerne adskiller sig derfor fra andre medieforbrugere. For eksempel svarede kun 45 procent at de adspurgte, at de foretrækker at købe musik på fysiske skiver frem for eksempelvis digital download.

En forvandling i gang
Man skal dog ikke tage undersøgelsen som bevis for, at gamere generelt sværger til de gammeldags former for distribution. For eksempel har spiltjeneste Steam stor succes i øjeblikket. Den virker nu både på Mac og PC.

55 procent af de adspurgte svarer da også, at de kunne overtales til at downloade deres spil, hvis de blev billigere. 27 procent ville downloade deres spil, hvis det betød, at de kunne få fingrene i nye titler hurtigere end normalt.

Undersøgelse har udelukkende fokuseret på konsolspil, og i denne del af branchen har der i mange år været en tradition for at bytte brugte spil. Det er i sagens natur svært at gøre, hvis spillene udelukkende hentes digitalt. Ved Sonys lancering af den nye håndholdt computer var nogle danske forhandlere hurtige til at droppe at forhandle PSP Go, fordi alle spil skal downloades fra nettet. Dermed mister forhandlerne en del indtjening fra de brugte spil. Det kan man læse mere om i denne ComON-artikel.

Navnenyt fra it-Danmark

Immeo har pr. 1. februar 2026 ansat Patricia Oczki som Marketing Manager. Hun kommer fra en stilling som Head of Marketing and Communication hos Coach Solutions. Nyt job
Renewtech ApS har pr. 1. februar 2026 ansat Kirsten Skriver som Warehouse Team Lead. Hun skal især beskæftige sig med udviklingen af det globale lagersetup hos Renewtech. Hun kommer fra en stilling som Lagerchef hos BORG Automotive Reman A/S. Nyt job

Kirsten Skriver

Renewtech ApS

Immeo har pr. 1. februar 2026 ansat Claes Justesen som Principal. Han kommer fra en stilling som Director hos Valtech. Nyt job