Frikendt for at surfe porno

En dansk familie slipper for at betale en regning på 30.000 kroner.

En dansk familie slipper for at betale en regning på 30.000 kroner. Retten troede ikke på at familien havde siddet i nattens mulm og mørke og surfet porno for det store beløb.

TDC havde slæbt familien i retten, fordi de nægtede at betale en telefonregning på over 30.000 kr. Kæmperegningen stammer fra surfing på pornosider gennem en afrikansk internetleverandør.

Surfingen kostede 1.200 kroner i timen. Familien har hele tiden hævdet, at opkoblingen var et uheld. Familien hævdede, at de var kommet til at downloade noget software, der automatisk ringede op til den afrikanske internetleverandør, men det troede TDC ikke på. TDC hævder fortsat at familien har været aktive pornosurfere.

Retten gav familien medhold, men TDC har straks anket dommen, fordi de mener, at retten har taget for let på familiens ansvar i forbindelse med brugen af teleforbindelsen. TDC er bange for at dommen kan bruges, så det bliver for let at stikke af fra regningen.

Læses lige nu

    Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    Cyberdivisionen søger Entreprise Arkitekt

    Københavnsområdet

    TD SYNNEX Denmark ApS

    Sales Coordinator

    Københavnsområdet

    Navnenyt fra it-Danmark

    Netip A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Kristina Svingel Jeppesen som bogholder ved netIP's kontor i Thisted. Hun kommer fra en stilling som Kontorassistent hos DFI Geisler. Nyt job
    Elbek & Vejrup A/S har pr. 1. august 2026 ansat Gitte Lykke Holm som Senior Payroll Consultant. Hun skal især beskæftige sig med opsætning og implementering af 365Løn til Business Central. Hun kommer fra en stilling som BC/NAV seniorkonsulent. Hun er uddannet inden for informatik og data processing. Nyt job

    Gitte Lykke Holm

    Elbek & Vejrup A/S

    Immeo har pr. 16. marts 2026 ansat Honey Arora som Senior Manager. Han kommer fra en stilling som Data Product Owner hos Centrica Energy. Nyt job

    Honey Arora

    Immeo

    Trafikstyrelsen har pr. 1. maj 2026 ansat Nihad Hodzic som IT og Digitaliseringschef. Han skal især beskæftige sig med med IT-projekter og digital transformation, herunder især det strategiske løft af Trafikstyrelsens digitale niveau. Han kommer fra en stilling som Kontorchef hos Udviklings og Forenklingsstyrelsen. Han er uddannet i statskundskab og har en lederuddannelse fra MIT Sloan, samt en igangværende Master i IT-Ledelse. Han har tidligere beskæftiget sig med IT-udvikling og større projekter på momsområdet, hvor han har ledet et projekt- og udviklingskontor. Nyt job

    Nihad Hodzic

    Trafikstyrelsen