Domænepirat spænder ben for velgørenhed

Det danske velgørenhedsprojekt Engodsag.dk vil udvide til England, men en dansk domænepirat spænder ben.

Det succesfulde danske velgørenhedsprojekt Engodsag.dk er på vej til England under navnet ShoppingMatters. Gennem projektets hjemmeside kan man handle hos en lang række butikker, der sender en procentdel af indkøbet til en velgørende organisation som kunden vælger. Men udvidelsen til England er løbet ind i uventede problemer - en privatperson har registreret shoppingmatters.co.uk og forlanger 5.000 kroner for navnet.

Ved en fejl havde Engodsags webbureau glemt at registrere det britiske domæne-navn, og efter omtale i medierne af planerne om at udvide til England under navnet ShoppingMatters blev domænet hurtigt snuppet af en tredjepart.

»Det er simpelthen forkasteligt. Havde det så været en stor virksomhed, der tjente penge nok, men det her, det er da for langt ude,« siger en af initiativtagerne til Engodsag.dk, Jonathan Løw, til Nordjyske Stiftstidende.

Han fortæller at projektet af principielle grunde ikke ønsker at betale den pris, som registranten Henrik Steen Olsen forlanger for at udlevere domæne-navnet. Advokatfirmaet de la Cour i Århus har påtaget sig sagen og sendt et brev til Henrik Steen Olsen med krav om at få navnet overdraget.

Men Henrik Steen Olsen, der tidligere har tabt to sager om domænepirateri, afviser at gå ind på kravene.

»Det er ikke mit domænenavn. Jeg købte det for en ven i England, som jeg nu har overdraget det til,« siger han til Nordjyske Stiftstidende.

Anklagemyndigheden

IT-projektleder hos Rigsadvokaten

Københavnsområdet

Politiets Efterretningstjeneste

Empatisk sektionsleder til PET's digitale indhentning

Københavnsområdet

Politiets Efterretningstjeneste

PET søger softwareingeniører til Ruslandsområdet

Københavnsområdet

Computerworld Events

Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

Sikkerhed | Højbjerg, Aarhus

Cyber Security Summit 2026 - Aarhus

Lær om organisationers evne til at modstå, håndtere og komme videre efter alvorlige digitale hændelser, herunder ledelsesansvar, forretningskritiske afhængigheder og de valg, der afgør, om plan B holder, når systemer eller leverandører svigter.

Digital transformation | Aarhus

AI i det offentlige - Aarhus

Hør hvordan offentlige AI-løsninger skaleres til stabil drift med reel effekt. Få erfaringer, arkitekturvalg og styringsgreb fra frontløbere. Lær at bygge fælles AI-infrastruktur med ansvarlighed, sikkerhed og compliance.

Digital transformation | Køge

Derfor skal du videre fra Dynamics AX – og sådan gør du

Computerworld giver klar viden om vejen videre fra Dynamics AX. Du ser forskellen mellem AX og moderne cloud-ERP og får et konkret beslutningsgrundlag for næste skridt. Tilmeld dig og få styr på skiftet til Dynamics 365 FO eller BC.

Se alle vores events inden for it

Navnenyt fra it-Danmark

Netip A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Kristina Svingel Jeppesen som bogholder ved netIP's kontor i Thisted. Hun kommer fra en stilling som Kontorassistent hos DFI Geisler. Nyt job
Pinksky har pr. 1. maj 2026 ansat Alexander Skou Henkel, 39 år,  som Rådgivende konsulent. Han skal især beskæftige sig med optimering af forretningsprocesser i Microsoft platformen. Han kommer fra en stilling som IT forretningskonsulent hos Evobis ApS. Han har tidligere beskæftiget sig med forretningsudvikling i Microsoft platformen. Nyt job
Pinksky ApS har pr. 1. maj 2026 ansat Jeppe Spanggaard, 29 år,  som Rådgivende konsulent, Partner. Han skal især beskæftige sig med Digitalisering med Microsoft-platformen. Han kommer fra en stilling som Microsoft 365 & SharePoint Specialist hos Evobis ApS. Nyt job

Jeppe Spanggaard

Pinksky ApS

SAP SuccessFactors Partner Pentos har pr. 1. marts 2026 ansat Plamena Cherneva som Seniorkonsulent indenfor SuccessFactors HCM. Hun skal især beskæftige sig med konfiguration og opsætning af SuccessFactors suiten, samt udvikle smarte løsninger til mellemstore danske virksomheder. Hun kommer fra en stilling som løsningsarkitekt indenfor HR IT hos LEO Pharma. Hun har tidligere beskæftiget sig med HR procesdesign, stamdata og onboarding. Nyt job

Plamena Cherneva

SAP SuccessFactors Partner Pentos