Digital Signatur halter kraftigt

Målet om at have én million brugere af den digitale signatur 18. juni blev ikke indfriet. Det er tredje gang i træk, det forventede antal brugere ikke er nået. Det skriver IT-avisen ComON i denne uge.

I søndags skulle én million danskere have hentet en digital signatur ind i hjemmet. Det tal lå imidlertid på 680.000. For tredje år i træk er målet om antal brugere af den digitale signatur dermed ikke nået.

I 2004 nåede 160.000 danskere op på at bruge signaturen mod 350.000 forventede. I 2005 var tallet steget til 383.000 mod forudsete 700.000. Og nu i 2006, hvor målet i søndags var, at 1.000.000 danskere var brugere af certifikatet, er den digitale signatur altså kun oppe på 680.000 brugere.

»Det er helt afgørende, at samfundet høster det potentiale, digitaliseringen indebærer,« siger underdirektør Tina Füssel fra Finansrådet, der repræsenterer bankerne i Danmark.

Bankernes Net-ID blev i sin tid vraget som mulighed, og i stedet blev TDCs digitale signatur indført som standard for borgernes id i digital kommunikation med den offentlige forvaltning. En beslutning der kom bag på bankerne, fordi de i forvejen havde en stor udbredelse med netbank.

Men en del af kritikken forstummer nu i takt med muligheden for i langt højere grad end tidligere at anvende signaturen.

»Der er ved at være en masse tjenester. Over 100. Så i takt med, at flere folk ser dét, skal der nok komme flere, der bruger det,« siger Morten Storm Petersen i TDC Certificeringscenter, der står for udrulningen af den digitale signatur på vegne af de offentlige myndigheder. Og den holdning er han ikke alene om.

»Problemet var, at der i starten ikke var så meget at anvende den til. Men nu er digital signatur kommet over det kritiske punkt,« siger Lars Frelle-Petersen, leder af den Digitale Taskforce under Finansministeriet, der blandt andet vurderer de teknologiske løsningers værdi inden for det offentlige i Danmark.




Brancheguiden
Brancheguide logo
Opdateres dagligt:
Den største og
mest komplette
oversigt
over danske
it-virksomheder
Hvad kan de? Hvor store er de? Hvor bor de?
EG Danmark A/S
Udvikling, salg, implementering og support af software og it-løsninger til ERP, CRM, BA, BI, e-handel og portaler. Infrastrukturløsninger og hardware. Fokus på brancheløsninger.

Nøgletal og mere info om virksomheden
Skal din virksomhed med i Guiden? Klik her

Kommende events
Computerworld Cyber Briefing

Computerworld giver dig hver måned 30 minutter med de nyeste cybertrusler, konkrete angreb og brugbare råd. Få indsigt i AI og sikkerhed, compliance, risikovurdering og forsvarsstrategier. Tilmeld dig næste Cyber Briefing nu.

14. august 2025 | Læs mere


Cyber Security Summit 2025: Her er truslerne – og sådan beskytter du dine kritiske data

Deltag og få værktøjer til at beskytte din virksomhed mod de nyeste cybertrusler med den rette viden og teknologi.

19. august 2025 | Læs mere


Cyber Security Summit 2025 i Jylland

Deltag og få værktøjer til at beskytte din virksomhed mod de nyeste cybertrusler med den rette viden og teknologi.

21. august 2025 | Læs mere