Phishere tog fusen på fildeler-miljøet

Rapidshare benægter strammere vilkår. Pirat-virak skyldes falske mails.

Rapidshare har gennem tiden skabt sig et image som fildeleres helle. Men det varemærke blev der i dag sat spørgsmålstegn ved

Hjemmesiden Torrentfreak kunne i går fortælle, at mange Rapidshare-brugere havde fået opsagt deres konti. I en mail fra Rapidshare blev brugere gjort opmærksom på, at de vi blevet udelukket efter at have oploadet eller downloadet beskyttet indhold. Emailen gjorde også brugerne opmærksom på, at deres data ville blive arkiveret og gemt, hvis der skulle opstår en juridisk tvist med en rettighedshaver.

Men de forskellige mails, der nåede at skabe panik i fildelermiljøet, er falske.

Det oplyser Rapidshare til ComON. Rapidshare afviser også, at firmaet skulle have ændret sin politik mod copyright beskyttet data og håndtering af brugernes data.

Phishing
Katharina Scheid, der er talskvinde hos Rapidshare, forklarer, at Rapidshare tit bliver offer for phishingforsøg, hvor phishere forsøger at lokke kodeord fra betalende Rapidshare-brugere. Og det er også phishing-mails der er skyld i den aktuelle uklarhed om Rapidshares holdning til pirateri.

Men firmaets holdning er klar – og uændret.

”Vi har haft vores nuværende brugervilkår siden 2006, og de siger, at man ikke må distribuere copyrightet materiale. Og hvis nogen gør det, så kan vi selvfølgelig træde ind,” siger Katharina Scheid.

Men har i ændret jeres måde at håndhæve jeres brugervilkår på det seneste?

”Nej, der er intet nyt under solen. Vi har ikke ændret praksis fra i går til i dag.”

Men det hævdes, at i er begyndt at håndhæve copyright-beskyttelsen mere konsekvent?

"Det er rigtigt, at der er nogen, der gerne vil have, at vi gør tingene anderledes og filtrere. Men lige nu fungerer det på den måde, at rettighedshavere skal henvende sig til os, hvis de finder materiale, der skal fjernes. Der er jo ikke nogen søgefunktion på Rapidshare. Så vi har ikke selv mulighed for at finde krænkende materiale," hævder Katharina Scheid.

Selv om Rapidshare nægter, at firmaet ikke har underkastet sig strengere kontrol af musik- eller filmbranchen, så er det tydeligt, at rettighedshavere har fået øjnene op for Rapidshare. Sidste år udleverede det schweiziske firma data på en bruger i forbindelse med retsforfølgelse af vedkommende og samme år måtte Rapidshare i en retssag love, at man ville filtrere ulovligt indhold bedre. Senest har Rapidshare grundet en juridisk tvist også valgt at droppe sit tyske .de-domæne, som nu henviser til .com.

 

ComON lod sig også overtale af gårsdagens nyhed fra Torrentfreak og skrev artiklen: "Kæmpesejr for filmbranchen: Rapidshare smider pirater på porten". Den er nu fjernet på grund af de nye oplysninger.

 




Brancheguiden
Brancheguide logo
Opdateres dagligt:
Den største og
mest komplette
oversigt
over danske
it-virksomheder
Hvad kan de? Hvor store er de? Hvor bor de?
Ed A/S
Salg af hard- og software.

Nøgletal og mere info om virksomheden
Skal din virksomhed med i Guiden? Klik her

Kommende events
Computerworld Cloud & AI Festival 2025

Glæd dig til to dage, hvor du kan netværke med over 2.400 it-professionelle, møde mere end 50 it-leverandører og høre indlæg fra +90 talere. Vi sætter fokus på emner som AI; infrastruktur, compliance, sikkerhed og løsninger for både private og offentlige organisationer.

17. september 2025 | Læs mere


IT og OT i harmoni: Sikring uden at gå på kompromis med effektiviteten

IT og OT smelter sammen – men med risiko for dyre fejl. Få metoder til sikker integration med ERP, kundesystemer og produktion. Tilmeld dig og få styr på forskellene og faldgruberne.

24. september 2025 | Læs mere


NIS2: Vi gør status efter tre måneder og lærer af erfaringerne

Vær med, når vi deler oplevelser med implementering af NIS2 og drøfter, hvordan du undgår at gentage erfaringerne fra GDPR – og særligt undgår kostbar overimplementering.

30. september 2025 | Læs mere