Retsmøder på video lader fanger blive i fængslerne

Fængsels-video får pris for bedste grønne it.

Nogle gange er det de helt enkle metoder, der giver de bedste resultater. Et simpelt arrangement med videokonfencer har nu fået en pris som den bedste grønne it-strategi.

Det er Domstolsstyrelsen, der har besluttet at videofilme fanger i stedet for at lade dem transportere de ofte lange afstande fra fængsler til retssale. Foreløbigt fungerer videoretsmøderne som forsøgsordning i Syd- og Sønderjyland, men i går blev arrangementet udnævnt til Danmarks bedste, når det gælder energivenlig it.

Domstolsstyrelsen fik overrakt prisen for årets bedste grønne it-strategi af videnskabsminister Charlotte Sahl-Madsen. Grøn itpriserne, der blev uddelt på DANSK IT’s årsmøde, er stiftet af IT-Branchen og DANSK IT i samarbejde med Videnskabsministeriet.

Det er ikke kun i fængslerne, at videomøder kan gøre gavn.

”Der er et kæmpe potentiale i at bruge videokonferenceudstyr i endnu flere typer af sager, hvor arrestanter eller vidner tilbagelægger store afstande for at kunne møde i retten. Det kan for eksempel være fogedsager, som der afvikles over 300.000 af årligt,” siger Preben Mejer, der er medlem af dommerkomiteen og direktør for Innovation Lab.

Prisen for bedste grønne innovationsprojekt gik til dansk-stiftede GreenWave Reality, der netop nu står over for en global lancering af en løsning, der potentielt kan give en energibesparelse på 30 procent i en almindelig husstand.
GreenWave Reality har udviklet en teknologi, der giver boligejere overblik over elforbruget udspecificeret helt ned til den enkelte lampe, Xbox eller køleskab i hjemmet. Det giver boligejeren indsigt i præcis hvor, der spildes energi, ligesom løsningen giver gode råd om relevante energisparetiltag og muliggør intelligent styring af hele boligens energiforbrug. Produktet er gennemtænkt både i forhold til design og brugervenlighed, og med en række patenter udtaget på løsningen står GreenWave Reality klar til at indtage det globale marked for grøn it.

”Grønne it-løsninger kan give effektiviseringer, bedre service og mindre ressourceforbrug. Men de innovative, grønne it-løsninger skal også skabe vækst og nye arbejdspladser blandt de danske virksomheder, for der er et attraktivt internationalt marked for grønne it-løsninger, siger videnskabsminister Charlotte Sahl-Madsen.
 

Læses lige nu

    Annonceindlæg fra Barco

    Hvorfor enkelhed er den stille drivkraft bag succes på hybride arbejdspladser

    Hvordan usynlig teknologi forvandler sikkert hybridarbejde til en daglig virkelighed

    Navnenyt fra it-Danmark

    Renewtech ApS har pr. 1. april 2026 ansat Boris Sudar som Senior IT Specialist. Han skal især beskæftige sig med at sikre, at Renewtech cloudbaseret infrastruktur fortsætter på sit højeste niveau, mens han også skal drive system udvikling. Han kommer fra en stilling som Senior IT Specialist hos Eurowind Energy. Han har tidligere beskæftiget sig med Microsoft 365, Intune og sikker endepunktsstyring for hybrid og cloudbaseret infrastrukturer. Nyt job

    Boris Sudar

    Renewtech ApS

    Mohamed El Haddaoui, er pr. 7. april 2026 ansat hos Dafolo A/S som IT-systemudvikler. Han skal især beskæftige sig med udviklingsopgaver relateret til Brugerklubben SBSYS. Han er nyuddannet datamatiker og har erfaring med udvikling af REST API'er og integreret databaser. Nyt job

    Mohamed El Haddaoui

    Dafolo A/S

    Sharp Consumer Electronics har pr. 1. april 2026 ansat Daniel Eriksson som salgsdirektør for de nordiske lande. Han skal især beskæftige sig med at accelerere virksomhedens vækst i Norden. Han kommer fra en stilling som nordisk salgsdirektør hos Hisense. Han har tidligere beskæftiget sig med detailhandel, kommerciel strategi og markedsudvidelser med bemærkelsesværdige resultater til følge. Nyt job

    Daniel Eriksson

    Sharp Consumer Electronics

    SAP SuccessFactors Partner Pentos har pr. 1. marts 2026 ansat Plamena Cherneva som Seniorkonsulent indenfor SuccessFactors HCM. Hun skal især beskæftige sig med konfiguration og opsætning af SuccessFactors suiten, samt udvikle smarte løsninger til mellemstore danske virksomheder. Hun kommer fra en stilling som løsningsarkitekt indenfor HR IT hos LEO Pharma. Hun har tidligere beskæftiget sig med HR procesdesign, stamdata og onboarding. Nyt job

    Plamena Cherneva

    SAP SuccessFactors Partner Pentos