Fiber-firma skal hedde "Waoo"

Elselskaberne har endelig hittet på et navn.

Det er lykkedes for elselskaberne i den fælles fiber-satsning at blive enige om et navn til det firma, som fremover skal markedsføre deres fiber-tilbud.

Navnet blev Waoo, skriver Business i dag.

Dermed valgte elselskaberne at se bort fra de mange gode forslag, som ComON-læserne kom med, da vi for sjov udskrev en navnekonkurrence tidligere i denne måned.

Waoo skal i praksis være et fusioneret selskab bestående af det gamle Smile Content og Profiber.
En hjemmeside med yderligere information om selskabet er allerede i drift.

Her fremgår det, at navnet hverken er latin eller stammer from det columbianske jungle, men at det øjensynligt er tanken, det skal lyde lidt lige som begejstringsudråbet ”Wauw!”.

Elselskaberne har tidligere meldt ud, at de satser på at indlede en større markedsføringskampagne senere på året.
 




Brancheguiden
Brancheguide logo
Opdateres dagligt:
Den største og
mest komplette
oversigt
over danske
it-virksomheder
Hvad kan de? Hvor store er de? Hvor bor de?
Targit A/S
Udvikling og salg af software til business intelligence.

Nøgletal og mere info om virksomheden
Skal din virksomhed med i Guiden? Klik her

Kommende events
AI i det offentlige: Potentiale, erfaringer og krav

Hør erfaringerne med at anvende AI til at transformere og effektivisere processer i det offentlige – og med at sikre datakvalitet, governance og overholdelse af retningslinjer.

27. august 2025 | Læs mere


Computerworld Cloud & AI Festival 2025

Med den eksplosive udvikling indenfor cloud & AI er behovet for at følge med og vidensdeling større end nogensinde før. Glæd dig til to dage, hvor du kan netværke med over 2.400 it-professionelle, møde mere end 50 it-leverandører og høre indlæg fra +90 talere. Vi sætter fokus på emner som AI; infrastruktur, compliance, sikkerhed og løsninger for både private og offentlige organisationer.

17. september 2025 | Læs mere


IT og OT i harmoni: Sikring uden at gå på kompromis med effektiviteten

IT og OT smelter sammen – men med risiko for dyre fejl. Få metoder til sikker integration med ERP, kundesystemer og produktion. Tilmeld dig og få styr på forskellene og faldgruberne.

24. september 2025 | Læs mere